آیا افتادگی ناگهانی پلک چشم با لیزر درمان می شود؟

افتادگی پلک یک پدیده کاملا طبیعی است که در برخی افراد رخ می‌دهد و باعث می‌شود فرد خواب‌آلود به نظر برسد. در برخی موارد، افتادگی پلک به مسئله‌ای فراتر از بحث زیبایی تبدیل می‌شود و بیمار را با مشکلات متعددی به لحاظ بینایی، به ویژه در مسئله پتوزیس، مواجه می‌کند. پتوزیس یک اصطلاح پزشکی برای افتادگی پلک بالا است. افتادگی پلک از زمان تولد وجود دارد بنابراین چون به بینایی آسیب نمی‌رساند به عنوان پتوزیس در نظر گرفته می‌شود. نباید افتادگی پلک با تورم پوست پلک به علت واکنش آلرژیک اشتباه گرفته شود. افتادگی پلک به معنای پایین افتادن پلک بالاست. در افتادگی پلک ممکن است گوشه پلک بالا، پایین‌تر از افتادگی پلک در پتوزیس باشد یا آنکه افتادگی آن بسیار شدید باشد. افتادگی پلک تلفیقی از این دو حالت است. با بالا رفتن سن، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد و پلک دچار افتادگی می‌شود که این مسئله کاملا قابل مشاهده است. امروزه پیشرفت علم و فناوری روش‌های مختلفی را برای درمان افتادگی پلک معرفی کرده است و شما می‌توانید از جراحی پلک با لیزر برای رفع مشکل خود بهره بگیرید.

در صورتی که به درمان افتادگی پلک توجه نکنید، موارد حاد می‌تواند به آستیگماتیسم، سر درد و سایر مشکلات بینایی ختم شود. تشخیص و درمان به موقع افتادگی پلک در بزرگسالان و کودکان قبل از بدتر شدن وضعیت بینایی اهمیت بسیار زیادی دارد. افتادگی پلک می‌تواند منجر به مشکلات اجتماعی، عاطفی و اقتصادی شود. دیگر لازم نیست که نگران افتادگی ناگهانی پلک خود باشید، متخصصان ما در کلینیک لیزر رازی می‌توانند به سادگی با انجام جراحی پلک با لیزر فورا مشکل افتادگی پلک شما را رفع کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شیوه‌های درمان غیر جراحی رفع افتادگی پلک و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

لیزر بلفاروپلاستی


لیزر بلفاروپلاستی یک روش جراحی است که از لیزر برای اصلاح تغییر شکل پلک یا بهبود زیبایی ناحیه اطراف چشم استفاده می‌کند. در اکثر موارد، از لیزر بلفاروپلاستی برای جراحی زیبایی استفاده می شود. با این حال معمولا جراحی‌های بلفاروپلاستی برای اصلاح بینایی در قسمت اطراف چشم ضروری است. معمولا نتایج حاصل از جراحی بسیار پایدار هستند.

جراحی لیزر پلک بالا

جراحی لیزر پلک بالا با هدف از بین بردن ظاهر سنگین و افتاده پلک بالا انجام می‌شود. برای برداشتن، قرار دادن مجدد بافت‌های چربی و پوست و عضلات اضافی روی چشم، توسط لیزر تعدادی شکاف و برش روی پوست ایجاد می‌شود. برای لیزر بلفاروپلاستی پلک بالا شروطی لازم است که عبارتند از: افتادگی شدید پوست پلک بالا و برآمدگی بافت چربی که منجر به کاهش میدان دید شده است یا به لحاظ زیبایی بر ظاهر بیمار تاثیر گذاشته است.

جراحی لیزر پلک پایین

جراحی لیزر بلفاروپلاستی پلک پایین یک روش جراحی پلک با لیزر است که با هدف رفع ورم و پف زیر چشم انجام می‌شود. برای رفع بافت‌های چربی و پوست و عضلات اضافی زیر چشم، به کمک اشعه لیزر تعدادی شکاف و برش روی پوست ایجاد می‌شود. برای لیزر بلفاروپلاستی پلک پایین شروطی لازم است که عبارتند از:

 •  افتادگی چشم
 •  نامتقارن بودن پلک پایین
 •  افتادگی پلک پایین
 •  چین و چروک بیش از حد پلک پایین

مزایای جراحی لیزر بلفاروپلاستی پلک پایین


شما می‌توانید با انجام جراحی لیزر پلک پایین از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 •  جراحی لیزر بلفاروپلاستی در مقایسه با جراحی بلفاروپلاستی قدیمی پلک با تورم کمتری همراه است و پلک دچار خونریزی نمی‌شود.
 •  پس از جراحی پلک با لیزر، فرایند بهبود به سرعت رخ می‌دهد.
 • هیچ‌گونه جای زخم قابل مشاهده‌ای در پلک‌ها باقی نخواهد ماند.
 •  به هیچ‌وجه مژه‌های خود را از دست نخواهید داد.
 •  در طول جراحی افتادگی پلک هیچ دردی را احساس نخواهید کرد یا آن که درد بسیار خفیفی را تجربه خواهید کرد.

جراحی لیزر بلفاروپلاستی چه کمکی به شما می‌کند؟


جراحی پلک با لیزر، ساده‌ترین روش فوری برای درمان افتادگی پلک است. این عمل افتادگی پلک چشم می‌تواند به رفع موارد زیر کمک کنند:

 •  پف زیر چشم را کاهش می‌دهد.
 •  وضعیت چشم‌هایی که همیشه خسته به نظر می‌رسند را بهبود می‌بخشد.
 •  به جوان‌تر شدن شما کمک می‌کند.
 •  پوست اضافی اطراف چشم را رفع می‌کند.
 •  خطوط و چین و چروک اطراف چشم را از بین می‌برد.
 •  باعث می‌شود ظاهر شما زیباتر به نظر برسد.

موثرترین روش برای رفع افتادگی پلک، برداشتن چربی و پوست اضافی پلک است. پوست و چربی اضافی باعث پف کردن چشم می‌شوند. جراح می‌تواند عمل افتادگی پلک را به تنهایی یا در کنار سایر روش‌های جراحی صورت انجام دهد. سایر جراحی‌های صورت شامل جوان‌سازی پوست توسط لیزر و لیفت ابرو با کمترین برش روی پوست است.

قبل از انجام جراحی لیزر پلک چه باید کرد؟


چند نکته مهم وجود دارد که باید قبل از انجام جراحی لیزر پلک برای رفع افتادگی پلک به آنها توجه کرد. در ابتدا، جراح به ارزیابی وضعیت سلامت چشم‌ها می‌پردازد. سلامت چشم شامل تولید اشک، میدان دید بیمار، استفاده از داروهای مختلف، استفاده از لنز و مواردی از این قبیل است. پزشک در خصوص عواملی مانند نوع پوست، سن و غیره با بیمار صحبت می‌کند. پس از این موارد، پزشک در خصوص برنامه جراحی از قبیل روش جراحی، نوع بیهوشی و وسعت جراحی با بیمار گفتگو می‌کند.

انجام جراحی لیزر بلفاروپلاستی پلک


در این روش بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. یک صفحه فلزی از کره چشم محافظت می‌کند و از لیزر برای ایجاد برش در پلک بالا استفاده می‌شود تا پزشک بتواند چربی و پوست اضافی این قسمت را جدا کند. سپس برش ایجاد شده توسط نخ‌های جذبی، بخیه می‌شود. پف زیر پلک پایین از طریق برش‌های کوچکی که درون پلک پایین ایجاد می‌شود، رفع می‌گردد. در این عمل جراحی نیازی به بخیه زدن نیست و هیچ‌گونه جای زخم روی پوست باقی نخواهد ماند. می‌توان از این جراحی برای کشیدن پوست پلک پایین یا جوان‌سازی پوست استفاده کرد. پزشک ظرف مدت ۱۰ روز اقدام به کشیدن بخیه‌ها می‌کند.

دوران بهبود


پس از آنکه تحت درمان افتادگی پلک قرار گرفتید باید درد بعد از عمل کاهش بیابد. همانگونه که در قسمت بالا اشاره کردیم، لیزر می‌تواند عروق و پایانه‌های عصبی را ببندد به این ترتیب باید بعد از عمل درد و کبودی کمتری را احساس کنید. پس از عمل ممکن است تا چند روز پلک شما متورم باشد. حدود ۸ تا ۱۰ روز بعد از عمل، بخیه‌ها کشیده می‌شوند. پزشک به بیمار توصیه می‌کند که در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کند. قرار دادن کمپرس سرد روی پلک به کاهش تورم و پف آن کمک می‌کند. بیمار می‌تواند چهار یا شش روز پس از عمل فعالیت‌هایش را مجددا شروع کند. جای زخم‌ها در خطوط طبیعی پلک بالا پنهان می‌شود. در اکثر جراحی‌های پلک پایین به هیچ‌وجه جای زخم باقی نمی‌ماند. بیمار پس از گذراندن دوران بهبود، حداقل ۱۰ سال جوان‌تر به نظر می‌رسد.

معمولا چند روز طول می‌کشد که بیمار بتواند فعالیت‌های روزمره‌اش را از سر بگیرد؟


پس از جراحی پلک، تورم و پف پوست اطراف چشم ایجاد می‌شود و در صورتی که چشم‌ها مشکلی غیر از تورم نداشته باشند بیمار می‌تواند ۴ تا ۶ روز بعد از عمل فعالیت‌های خود را شروع کند و به محل کار خود برگردد. اگر پزشک لایه‌برداری پوست پلک پایین را انجام داده باشد، بهتر است بیمار ده روز بعد از جراحی فعالیت‌های خود را شروع کند و به محل کارش برگردد.