بهترین دکتر پوست و زیبایی (درماتولوژی): تشخیص بیماری های پوست، مو و ناخن

متخصص پوست و مو یا درماتولوژیست پزشکی است که به درمان انواع ناراحتی‌های پوستی می‌پردازد. درماتولوژی دانشی است که به تشخیص و درمان بیماری‌های پوست، مو و ناخن می‌پردازد.

اگر دچار ناراحتی‌های پوستی مانند آکنه شده‌اید، اگر روی پوستتان جوش‌ها و دانه‌های قرمزی ایجاد شده یا بیشتر از 7 روز است که از خارش آزاردهنده بدن رنج می‌برید، وقت آن است که به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. متخصصین ما در کلینیک لیزر رازی با انجام معاینات و یا آزمایشات پزشکی عارضه و یا مشکلی پوستی و یا حتی علت ریزش موی شما را تشخیص داده و مناسب‌ترین گزینه‌ی درمانی را بر اساس پوست و سن شما توصیه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

متخصص پوست و مو چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟


متخصصین پوست و مو در بعضی از کشورها بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف درمان عارضه‌هایی، مانند ملانوم بدخیم، کارسینوم سلول‌های سنگفرشی و کارسینوم سلول بازال، می‌کنند که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بروز می‌یابد. اما در دیگر نقاط جهان، متخصصین پوست به درمان مشکلات زیبایی مانند خال گوشتی، اختلال‌های مو و ناخن، درماتیت شغلی، پسوریازیس (صدفک)، عفونت پوست، اگزما، جوش و آکنه، روزاسه و درماتیت دست می‌پردازند. روزاسه یکی از عارضه‌های شایع پوستی است که باعث قرمزی و ورم می‌شود. درماتیت دست در اثر تماس با مواد شیمیایی مخصوص نظافت منزل ایجاد می‌شود و عموماً بانوان دارای فرزند به آن مبتلا می‌شوند. مشکلات زیبایی که متخصصین پوست به رفع آنها کمک می‌کنند، شامل چین و چروک، لکه‌های پیری و دیگر نشانه‌های افزایش سن، ریزش مو و جای جوش و جای زخم می‌شود. برخی متخصصین پوست عمل‌های زیبایی کوچکی مانند لیفت صورت، لیپوساکشن و عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) را نیز انجام می‌دهند. ترکیبات صنعتی و زیبایی و آفت‌کش‌ها به طور مداوم مشکلات جدیدی را برای پوست و مو ایجاد می‌کنند. افزایش فعالیت در فضای باز و گذراندن اوقات فراغت در فضای آزاد به معنای آن است که پوست بیشتر در معرض نور خورشید و خطرهای دیگر قرار می‌گیرد و به این ترتیب مشکلات پوستی متعددی بروز می‌یابد. تمایز قائل شدن بین تفاوت‌های جزئی ناراحتی‌های پوستی به سال‌ها آموزش و تجربه نیاز دارد، چرا که عارضه‌های مختلف غالباً علائم مشابه دارند. با این توصیف نیاز روزافزونی به داشتن متخصصین پوست مجرب حس می‌شود. پزشکان خانوادگی تنها در صورتی که نتوانند مشکل خاصی را درمان کنند یا اگر درمان ناموفق توصیه شده منجر به بروز عوارض شود، بیمار را به دکتر پوست ارجاع می‌دهند. به همین دلیل مقرون به صرفه‌تر و عقلانی‌تر آن است که از ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنید. دکتر متخصص پوست می‌تواند مشکل را در مراحل اولیه تشخیص دهد. در گذشته بسیاری از افراد تخصص پوست و مو را صرفاً برای زیبایی سودمند می‌دانستند، اما امروزه اهمیت تخصص پوست و مو در حفظ سلامت فردی اثبات شده است. اکثر عارضه‌های پوستی را می‌توان با استفاده از داروهای موضعی مانند کرم و لوسیون درمان کرد. همچنین متخصصین پوست در زمینه انجام عمل‌هایی مانند تزریق بوتاکس و ژل، کرایوتراپی و دیگر درمان‌هایی آموزش می‌بینند که با هدف برداشتن زائده‌های پوستی شایعی مانند زگیل انجام می‌شود. تزریق بوتاکس درمانی زیبایی است که با فلج کردن موقت عضلات صورت، چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. به علاوه دکتر پوست نمونه‌برداری از پوست و ناخن را نیز انجام می‌دهد، بیمار حین نمونه‌برداری هوشیار است و مقدار کمی از بافت برای کمک به تشخیص عارضه برداشته می‌شود.

محل کار متخصص پوست


از آنجایی که بیماری‌های پوستی در سال‌های گذشته شایع‌تر شده است، داروهای جدید، لیزرتراپی، فوتودینامیک تراپی و درمان با نور ماوراءبنفش انقلابی را در تخصص پوست و مو ایجاد کرده است. امروزه بیماران بسیاری برای درمان مشکلات پوستی مختلف به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند. متخصصین پوست در بیمارستان‌ها نیز به ارائه مشاوره عمومی و درمان بیماری‌های پوستی مختلف بیماران بستری می‌پردازند. متخصصین پوست در کلینیک‌های خصوصی یا بیمارستان‌های دولتی به طبابت اشتغال دارند. همچنین متخصصین پوست به آموزش پزشکان عمومی، تدریس در دانشگاه یا پژوهش در آزمایشگاه نیز می‌پردازند. متخصصین پوست پویش‌هایی را برای ارتقاء سطح آگاهی جامعه به راه می‌اندازند. دکتر پوست حتی می‌تواند خدمات خود را در چشمه‌های آب گرم و دیگر مراکز زیبایی ارائه دهد.

گرایش‌های درماتولوژی


درماتولوژی نیز مانند اکثر رشته‌های پزشکی زیرشاخه‌های متعددی دارد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

درماتولوژی زیبایی

این شاخه از درماتولوژی متمرکز بر ظاهر و زیبایی بیمار است. این گروه از متخصصین در زمینه تزریق فیلر، بوتاکس و جراحی با لیزر آموزش می‌بینند و معمولاً درمان‌های با حداقل تهاجم، مانند لیفت صورت، رفع جای جوش، لیپوساکشن و جراحی ترمیمی یا زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) را انجام می‌دهند.

آسیب شناسی پوست

متخصص آسیب شناسی پوست یا درماتوپاتولوژی، متخصص پوست و مو یا آسیب‌شناسی است که در زمینه علل و عوارض بیماری‌های پوستی آموزش دیده است. فلوشیپ آسیب شناسی پوست شامل 6 ماه آسیب شناسی عمومی و 6 ماه آسیب شناسی پوست می‌شود.

ایمونودرماتولوژی

تاکید اصلی ایمونودرماتولوژی بر تشخیص و درمان آن دسته از اختلال‌های پوستی است که در اثر واکنش نامناسب سیستم ایمنی بدن ایجاد شده است. به بیان دیگر هدف متخصص ایمونودرماتولوژی تعیین اثر سیستم ایمنی بدن بر پوست است. از آنجایی که پوست بیرونی‌ترین بخش بدن است، دائماً در معرض تماس با مواد شیمیایی، میکروارگانیسم‌ها و دیگر مواد خارجی قرار دارد. آزمایشگاه ایمونودرماتولوژی سعی می‌کند شیوه عملکرد سیستم ایمنی بدن در محافظت از پوست را مشخص کند.

جراحی ماز

جراحی ماز (Mohs) عمل بسیار دقیقی است که در آن لایه‌های پوست سرطانی به صورت پیشرونده برداشته می‌شود تا در نهایت فقط بافت سالم غیرسرطانی باقی بماند.

متخصص پوست کودکان

متخصصین پوست باید برای اخذ تخصص اطفال دو دوره رزیدنتی درماتولوژی و اطفال را پشت سر بگذارند یا دوره فلوشیپ پست دکترا را کامل کنند. این تخصص به تشخیص و درمان بیماری‌های پوستی نوزادان، کودکان و نوجوانان می‌پردازد. در این شاخه از درماتولوژی به مشکلات رشدی و فیزیولوژیک خاص کودکان، از قبیل جوش و آکنه، ماه گرفتگی یا لکه‌های مادرزادی، زگیل و بیماری‌های پوستی ژنتیکی، توجه می‌شود.

تله‌درماتولوژی

متخصص تله‌درماتولوژی یا درمان بیماری‌های پوستی از راه دور از تکنولوژی‌های شنیداری، دیداری و انتقال داده‌ها از راه دور برای تبادل اطلاعات پزشکی بهره می‌گیرد. به این ترتیب پزشکانی که در زمینه پوست و مو تخصص ندارند، می‌توانند با راهنمایی از راه دور متخصص پوست ارزیابی دقیقی را انجام دهند. متخصص تله‌درماتولوژی می‌تواند عارضه‌های پوستی را از راه دور بررسی کند و نظر ثانویه‌ای را درباره عارضه‌های پوستی مزمن ارائه دهد.

چالش‌های متخصص پوست


آرام کردن اضطراب بیمار و مدیریت ترس‌ها و انتظارات وی از مهم‌ترین جنبه‌های تخصص پوست و مو به شمار می‌آید. درحالی که تمرکز اصلی پزشکان بر نتایج درازمدت است، بیماران عموماً نگران زمان مشاهده نتایج‌ و ظاهر زخم یا موضع ترمیم شده هستند و می‌خواهند نتیجه دلخواه خود را هرچه زودتر مشاهده کنند. بیماران دچار آکنه شدید، پسوریازیس یا ملانوم از توجه ناخوشایند اطرافیان رنج می‌برند. چنین عواملی حساسیت و دلسوزی بالای متخصصین پوست نسبت به عواطف و دغدغه‌های غیرجسمی بیماران را ایجاب می‌کند. مدیریت انتظارات و توقعات بیمار یکی از چالش‌های آشنای جامعه متخصصین پوست و مو است. متخصصین پوست در جلسه مشاوره قبل از عمل لیفت صورت، تزریق بوتاکس یا لیزر درمانی سعی می‌کنند تا با ارائه توضیحات لازم به بیمار کمک کنند تا به برداشتی منطقی از نتیجه درمان و زمان مشاهده نتایج دست یابد. متخصص پوست گاهی اوقات متوجه می‌شود که مشکلات روانی بیمار، مانند کنار نیامدن با فرایند طبیعی پیری، ریشه اصلی انتظارات غیرمنطقی وی است. در این شرایط لازم است که ابتدا مشکلات ذهنی و روحی بیمار درمان شود. چنانچه بیمار از آموزش‌های لازم برخوردار شود و توقعی معقول از نتیجه درمان داشته باشد، متخصص پوست می‌تواند در نهایت بیمار خود را با رضایت بدرقه کند.

فرصت‌های شغلی متخصصین پوست و مو


بسیاری از مواقع پیش می‌آید که متخصص پوست و مو برای تکمیل درمان به بیمار توصیه می‌کند که به چشمه‌های آب گرم مراجعه کند، یا این که متخصص خود در مطب اقدام به فروش فراورده‌های زیبایی و مراقبت از پوست می‌کند. در چشمه‌های آب گرم معمولاً درمان‌های زیبایی صورت، مانیکور، پدیکور و بادی رپ نیز ارائه می‌شود. تصمیم‌گیری درباره فروش فراورده‌های زیبایی و مراقبت از پوست غالباٌ به وسواس و دقت بالایی نیاز دارد، چرا که امروزه بازار با فراورده‌های گوناگونی اشباع شده است که ادعای اثرات معجزه‌آسا دارند. بنابراین به متخصصین پوست توصیه می‌شود که برای ارائه محصولات معتبر به بیماران و جلوگیری از تضاد منافع، خط مشی‌ای را در کلینیک‌های خود اتخاذ کنند که جنبه تخصصی درمان بیماری‌های پوستی را از فروش و خدمات غیرتخصصی و پرسر و صدای خارج جدا کند.

تشخیص و درمان سرطان پوست توسط متخصص پوست


متخصص سرطان پوست را با توجه به نتایج معاینه بالینی و نمونه‌برداری پوست تشخیص می‌دهد. متخصص پوست نمونه‌ای از بافت پوست بیمار را در مطب جدا می‌کند و برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد. روش درمان سرطان پوست با توجه به سن و وضعیت سلامت بیمار، نوع و اندازه سرطان، محل بروز سرطان و پخش شدن سرطان در دیگر نقاط بدن تعیین می‌شود. جراحی، منجمد کردن (فریز)، تراشیدن، پرتو درمانی و شیمی درمانی روش‌هایی هستند که برای درمان سرطان از آنها بهره گرفته می‌شود. گروهی از پزشکان و متخصصین در درمان سرطان با متخصص پوست همکاری می‌کنند. متخصص جراحی آنکولوژی جراحی را برای درمان سرطان انجام می‌دهد، متخصص داخلی آنکولوژی سرطان را با دارو و درمان‌های هدفمندی مانند شیمی درمانی یا ایمونوتراپی درمان می‌کند و متخصص پرتودرمانی آنکولوژی نیز از پرتودرمانی برای درمان سرطان استفاده می‌کند.