درمان،رفع و از بین بردن کک و مک صورت و بدن با لیزر

کک و مک‌ها نقاط قهوه‌ای صاف کوچکی هستند که بر روی صورت و دیگر نواحی که در معرض نور خورشید هستند، رخ می‌دهند. اگر در معرض آفتاب قرار گرفتن پوست باعث شود سلول‌های تولید کننده ملانین پوست آسیب ببیند، پوست نقاط و تکه‌های کوچکی از رنگدانه ملانین را ایجاد می‌کند. کک و مک حتی در کودکان کم سن و سال نیز می‌تواند ظاهر شود، و به خصوص در افراد با پوست و موی قرمز رایج است. گرایش به ایجاد کک و مک ممکن است ارثی باشد. کک و مک‌ها معمولا هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد تیره‌تر می‌شوند.

با بالا رفتن سن فرد، این نوع کک و مک کمتر قابل مشاهده می‌شود. علاوه بر حفاظت از خود در برابر آفتاب، درمان لیزر یک راه خوب برای حذف لکه‌های قهوه‌ای روی صورت و بدن است.

خبر خوب برای بیماران مبتلا به کک و مک این است که کک و مک‌ها می‌توانند با لیزر حذف شوند و اغلب درمان آنها بسیار موفقیت آمیز است. لیزر رنگی پالس رایج‌ترین روش در این نوع درمان لیزر است. لیزر استفاده شده برای حذف کک و مک زرد رنگ است که برای استفاده بدون خطر و بدون ایجاد اثرات مخرب پوستی طولانی مدت در بیماران شناخته شده است. درمان لیزر همچنین کارآمد و بدون درد است. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش‌های درمانی کک و مک صورت وبدن خود می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در کلینیک لیزر رازی جهت ارائه خدمات مشاوره یا رزرو نوبت شما را راهنمایی خواهند کرد.

دلایل


به نظر می‌رسد کک و مک‌ها به عنوان یک نتیجه از ترکیبی از آمادگی ژنتیکی (ارث) و قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند. خورشید و چراغ‌های برنزه کردن فلورسنت هر دو اشعه ماوراء بنفش (UV) منتشر می‌کنند که وقتی که توسط پوست جذب می‌شود، تولید رنگدانه ملانین را از طریق ملانوسیت‌های پوستی افزایش می‌دهند. افرادی که موهای بور یا قرمز، چشم‌های رنگی روشن و پوست لطیف دارند بیشتر مستعد آسیب از اثر اشعه‌ی‌های UV هستند و بیشتر احتمال دارد مبتلا به کک و مک شوند. کک و مک اساسا چیزی بیش از ذخیره غیرمعمول سنگین ملانین در یک نقطه در پوست نیست.

درمان


کک و مک‌ها به ندرت درمان می‌شوند. برای کمک به روشن شدن یا کاهش حضور کک و مک‌ها، روش‌های گوناگون بی‌خطر اما گرانی در دسترس است. اغلب، درمان‌های گوناگون یا ترکیبی از درمان‌ها ممکن است برای بهترین نتایج مورد نیاز باشند. پوست هر فرد با درمان‌های مشابه بهبود نخواهد یافت و کک و مک‌ها اغلب می‌توانند با قرار گرفتن مجدد در معرض اشعه‌های UV دوباره ایجاد شوند. در بعضی موارد لایه‌برداری‌های شیمیایی نیز می‌توانند به کاهش رنگدانه‌ها کمک کنند و رنگدانه‌های ناصاف را بهبود می‌بخشد.

لیزر و دستگاه‌های نور شدید پالسی، لکه‌های قهوه‌ای و تکه‌هایی از پوست را هدف قرار می‌دهند و ملانین و ملانوسیت انتخابی را از بین می‌برند و سلول‌های دیگر را در پوست دست نخورده نگه می‌دارند. این ویژگی منحصر به فرد دلیل این است که چرا این روش‌ها امن‌ترین و موثر‌ترین درمان انتخابی برای از بین بردن نقاط آسیب دیده خورشیدی قهوه‌ای پوست هستند.

درمان کک و مک با لیزر

لیزر یک وسیله پزشکی است که به طرز چشمگیری در درمان مشکلات پوستی پیشرفت کرده است. تعریف لیزر می‌تواند به شما در درک بهتر این که چرا روش لیزر بسیار امن و موثر است کمک کند. لیزرها دستگاه‌های تابش نور منحصر به فردی هستند که یک تک موج خیلی خاص از نور مورد هدف را بیرون می‌دهند تا یک مشکل را از بین ببرند. لیزرهای خاص تنها برای حذف لکه‌های قهوه‌ای طراحی شده‌اند؛ این دستگاه‌ها ملانین بیش از حد که باعث تغییر رنگ می‌شوند را تجزیه می‌کنند. درمان روش سریعی است که در مطب انجام می‌شود و نیاز به بیهوشی ندارد. به طور کلی 1 تا 2 جلسه درمان بهترین نتایج را حاصل می‌کند.

نور شدید پالسی (IPL)

IPL مخفف نور شدید پالسی است. دستگاه IPL برای درمان ترکیبی از مشکلات پوستی ساخته شده است. تعریف IPL می‌تواند به شما در درک بهتر اینکه چرا IPL می‌تواند ترکیبی از نگرانی‌های پوست را به بهترین نحو درمان کند، کمک کند.

هدف از یک سری از درمان‌های IPL این است که پوست شما را با کاهش ناحیه‌های قهوه‌ای و قرمز مایل به زرد ناصاف که در نتیجه افزایش سن و خورشید ایجاد شده است، یکنواخت کند. علاوه بر این،IPL  پوست را روشن‌تر کرده و باعث جوانتر به نظر رسیدن آن می‌شود.

دستگاه IPL با ارائه طیف وسیعی از رنگ‌های نور در یک زمان، برای درمان عارضه‌های مختلف پوستی که در نواحی بزرگتر رخ می‌دهند، کار می‌کند. سپس فیلترها برای انتخاب نور در طول موج‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. طول موج‌های مختلف نور به لایه‌های مختلف (و عمق) پوست فرستاده می‌شوند.

دسته‌ی دستگاه در طول درمان روی تمام نقاط تحت درمان حرکت داده می‌شود، و نه تنها لکه‌های خورشیدی مرکزی را بلکه آسیب‌های ناشی از خورشید در سرتاسر ناحیه را کاهش می‌دهد. به این ترتیب درمان IPL می‌تواند به طور موثر رنگدانه قهوه‌ای پراکنده و لک مانند قرمز در صورت، گردن، سینه، بازوها، و پاها را کاهش دهد.

لیزر فرکشنال آر اف

لیزر فرکشنال از انرژی رادیو فرکانسی به جای انرژی CO2 برای کاهش دادن پیکسل‌ها، یا نقاط استفاده می‌کند که باعث بهبودی و صاف شدن پوست می‌شوند. فرکشنال آر اف می‌تواند به طور بی‌خطر بر روی انواع پوست تیره‌تر و پوست برنزه مورد استفاده قرارگیرد. درمان‌ها یا می‌توانند بدون استراحت برای دوره‌ی بهبودی باشند و یا بسته به نوع مشکل پوست و برنامه‌تان ممکن است نیاز به 1 هفته استراحت برای بهبودی داشته باشد.

فرآیند درمان


این درمان معمولا در مدت 15 تا 30 دقیقه تکمیل می‌شود. در این روش سوزنی وجود ندارد و نیازی به بیهوشی نیست. پوست به مدت چند ساعت قرمز می‌شود و مانند آفتاب سوختگی خفیف احساس می‌شود، اما شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را بلافاصله بدون نیازی به استراحت برای بهبودی از سر بگیرید.

در طول 1 تا 3 هفته بعد، نقاط قهوه‌ای که تحت درمان قرار گرفتند، ممکن است تیره‌تر شوند، سپس از بین می‌روند. پس از اتمام یک سری از 4 درمان که در فواصل 1 ماهه قرار دارند، تغییر رنگ قرمز و قهوه‌ای پوست، بافت و ظاهر کلی شما به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

پیشگیری


از آنجایی که ما نمی‌توانیم جزء ژنتیکی کک و مک خود را تغییر دهیم، اما اقدامات پیشگیرانه ما برای جلوگیری از خورشید و حفاظت از خورشید کمک کننده خواهند بود، از جمله:

  • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF) عامل محافظت از خورشید) 50
  • استفاده از کلا‌های نقاب دار آفتاب‌گیر پهن (6 اینچ)
  • استفاده از لباس محافظ خورشید (پیراهن، آستین بلند، شلوار بلند)
  • اجتناب از حداکثر ساعت نور خورشید ساعت 10 صبح تا 4 صبح
  • ماندن در سایه و زیر سقف

پیشگیری از کک و مک موثرتر از حذف کک و مک است. افرادی که دارای گرایش‌های ارثی شناخته شده هستند، باید در اوایل دوران کودکی حفاظت در برابر خورشید را آغاز کنند. بسیاری از آسیب‌های خورشید و آسیب‌های پوست ناشی از اشعه‌ی UV اغلب هنگامی که کودکان زیر 18 سال هستند رخ می‌دهد.

افرادی که پوستی لطیفی دارند و بیشتر در معرض سوزش و آفتاب سوختگی قرار دارند نیز عموما در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست می‌باشند. کک و مک ممکن است یک نشانه هشدار دهنده از پوست حساس باشد که نسبت به آفتاب سوختگی و سرطان پوست بالقوه بسیار آسیب پذیر است.