درمان از بین بردن و رفع زگیل یا تبخال آلت تناسلی با لیزر

زگیل تناسلی یا به‌عبارتی تبخال تناسلی در حقیقت ناشی از آلودگی به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. زگیل آلت تناسلی برجستگی گوشتی است که روی قسمت خارجی ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد رشد می‌کند. لازم به ذکر است که تبخال تناسلی بیماری مسری بوده و به‌ راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. این ضایعه پوستی شامل بافت‌های لیفی شکل است که رشد زیادی داشته و توسط لایه خارجی ضخیم‌تری به ‌نام اپیتلیوم پوشیده شده‌است.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است اطراف کیسه بیضه، مقعد و یا نوک آلت تناسلی و در زنان روی فرج (لب‌های واژن)، اطراف دهانه رحم، درون واژن و روی مقعد رشد کنند. تبخال‌های تناسلی معمولا خوش‌خیم هستند. این بدین معناست که احتمال تبدیل شدن آن‌ها به سرطان بسیار کمتر است. اما لازم به ذکر است که تمام تبخال‌های تناسلی بی‌خطر نبوده و برخی ممکن است به‌مرور تبدیل به سرطان شوند. گاهی ویروس پاپیلیوم انسانی فاقد علائم است. زگیل‌های تناسلی اغلب 3 ماه بعد از ابتلا به عفونت خود را نشان می‌دهند و در برخی موارد سال‌ها بدون علائم هستند.

زگیل‌های تناسلی توده‌های نرم روی پوست و غشاهای مخاطی هستند که ممکن است روی ناحیه تناسلی، خارج آن (فرج، مقعد و آلت تناسلی) و یا درون آلت تناسلی (واژن و دهانه رحم) رشد کنند. رنگ این ضایعات پوستی معمولا  قرمز و یا قهوه ای است. خوشبختانه زگیل‌های تناسلی با لیزر و در مطب قابل درمان هستند. از مزایای جراحی تبخال تناسلی با لیزر می‌توان به خونریزی کم، زخم کوچک ناشی از جراحی، اسکار خفیف، سرعت درمان و دوره بهبود سریع اشاره کرد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس بگیرید.

علل


تبخال‌های تناسلی مانند سایر تبخال‌های دیگر معمولا ناشی از ویروسی موسوم به ویروس انسانی پاپیلیوم هستند که لایه فوقانی پوست را آلوده می‌کنند. تنها میزان کمی از صفات موروثی ممکن است در شکل‌گیری زگیل‌های تناسلی دخیل باشند.

زگیل‌ تناسلی بسیار مسری بوده و از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا به ویروس انسانی پاپیلیوم انتقال می‌یابد. شایان ذکر است که انواع دیگر ویروس پاپیلیوم ممکن است فاقد چنین ویژگی باشند. طبق مطالعات به‌عمل آمده 65 درصد از افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی رابطه جنسی دارند اغلب به این ضایعه آلوده می‌شوند.

علائم


زگیل‌های تناسلی معمولا به زائده و یا برجستگی‌هایی که به‌رنگ گوشت هستند اتلاق می‌شود. این ضایعات پوستی گاهی شبیه گل‌کلم کوچک هستند و ممکن است در هر سطحی از بدن که درمعرض تماس جنسی است رشد کنند. اندازه زگیل‌های تناسلی متفاوت می‌باشند. گاهی تبخال‌های متعددی ممکن است به‌طور همزمان رشد کنند.

در بسیاری از موارد تبخال‌های تناسلی فاقد علائم بالینی هستند و گاهی دارای علائمی نظیر خارش، سوزش و حساسیت به لمس هستند. زیگیل‌ها در برخی مواقع و بسته به موقعیت آناتومی، ممکن است منجر به تحریک موضعی شوند.

زنانی که ابتلا به زگیل تناسلی در داخل واژن خود هستند اغلب بعد از رابطه جنسی دچار علائمی نظیر خونریزی و یا ترشحات غیرطبیعی واژن می‌شوند. تبخال‌های تناسلی که در دهانه مجرای ادرار شکل می‌گیرند به‌ندرت موجب خونریزی و یا انسداد ادرار می‌شوند.

تشخیص زگیل تناسلی 


از آن‌جایی که اغلب تشخیص زگیل‌های تناسلی کار راحتی نیست پزشک ممکن است از محلول اسید اسیتیک رقیق استفاده کند. این محلول روی ناحیه درمان مالیده و رنگ زگیل را سفید می‌کند. مرحله بعد شامل کولپوسکوپی است. در این مرحله پزشک با ابزار خاص بزرگنمایی اقدام به معاینه تبخال‌های تناسلی می‌کند. تشخیص تبخال‌های تناسلی از این طریق نسبتا راحت‌تر است.

آزمایش‌های پاپ اسمیر


برای زنان انجام آزمایش‌ و معاینات منظم داخل لگن و پاپ اسمیر اهمیت فراوانی داد. این آزمایشات کمک می‌کنند تا هرگونه تغییرات ناشی از تبخال‌های تناسلی در واژن و گردنه رحم، علائم اولیه سرطان دهانه رحم و عوارض احتمالی عفونت ویروس انسانی پاپیلیوم تشخیص داده شود.

در طول آزمایش پاپ اسمیر پزشک با کمک دستگاهی به‌نام اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی را باز کرده تا بتواند گردن رحم را به‌خوبی مشاهده کند. سپس با ابزار دسته‌بلند، نمونه‌ای از سلول‌های گردنه رحم و فضای بین واژن و رحم را جهت آزمایش جمع‌آوری می‌کند. نمونه‌های جمع آوری شده جهت بررسی ناهنجاری‌ها توسط میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند.

برخی از زیگیل‌های تناسلی به‌قدری کوچک هستند که تنها از طریق آزمایش کولپوسکوپی دهانه رحم و واژن و یا آزمایش پاپ اسمیر قابل تشخیص هستند. کولپوسکوپ نوعی میکروسکوپ تشریحی با لنزهای بزرگنمایی است که با کمک آن می‌توان جزئیات دهانه رحم را مورد بررسی قرار داد.

درمان زگیل تناسلی


پزشکان می‌توانند تنها تبخال‌های قابل رویت را درمان کنند. انواع درمان‌ها که جهت رفع تبخال‌های تناسلی استفاده می‌شوند به عواملی مختلفی بستگی دارند. برخی از عوامل شامل:

 • محل زگیل‌ها
 • تعداد زگیل‌ها
 • ظاهر زگیل‌ها

درمان‌هایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم تاثیر چشمگیری در رفع زگیل‌های تناسلی دارند:

داروهای موضعی

استعمال کرم یا مایع درمانی مستقیما روی زگیل‌ها به‌مدت چند روز در هفته موجب رفع ضایعه پوستی می‌شود. این داروها ممکن است در خانه توسط خود بیمار و یا در مطب توسط پزشک انجام شود. مصرف داروهای موضعی اغلب چند هفته به‌طول می‌انجامد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی یا همان سرمادرمانی نوعی روش درمانی است که در طی آن زگیل‌های تناسلی توسط نیتروژن مایع فریز می‌شوند. در طی فرایند انجماد ممکن است اطراف زگیل تاول ایجاد شود. با بهبود پوست زگیل‌ها نیز از سطح پوست رفع شده و موجب ظهور پوست جدید می‌شود. در برخی مواقع زگیل‌ها با 1 جلسه درمان نشده و نیاز به تکرار جلسات درمانی دارند.

لیزردرمانی

برخی مواقع لیزر می‌تواند تبخال‌های تناسلی را به خوبی درمان کند. لیزردرمانی در مطب، بیمارستان و یا مراکز درمانی که خدمات سرپایی لیزر را ارائه می‌دهند انجام می‌شود. در این روش درمانی، پرتوهای فشرده نور موجب از بین رفتن زگیل‌های تناسلی می‌شوند. پزشکان اغلب جهت رفع تبخال‌های تناسلی به‌طور همزمان بیش از 1 درمان را بکار می‌برند. لیزردرمانی تحت بیهوشی صورت می‌گیرد اما نوع بیهوشی عمومی و یا موضعی به تعداد زگیل‌هایی که باید درمان شوند و همچنین اندازه ناحیه درمان بستگی دارد.

در زنان، درمان تغییرات غیرطبیعی سلول‌های دهانه رحم که ناشی از ویروس انسانی پاپیلیوم است با درمان زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس انسانی پاپیلیوم متفاوت است.

لیزردرمانی در مواقعی انجام می‌شود که:

 • مصرف دارو بی‌تاثیر بوده و زگیل‌ها باید پاکسازی شوند.
 • زگیل‌ها بیشتر شدند.

زگیل‌های تناسلی در طول بارداری باید درمان شوند. زمان درمان زگیل‌های تناسلی در بارداری معمولا توسط پزشک تعیین می‌شود.

بهبود

دوره بهبود این عارضه اغلب به موقعیت و تعداد زیگیل‌هایی که باید درمان شوند بستگی دارد اما به‌طور معمول بیمار ظرف 2 تا 4 هفته سلامتی خود را بازمی‌یابد.

بیماران بعد از لیزردرمانی و در صورت مشاهده هر یک از علائمی که دراین قسمت معرفی می‌کنیم باید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند:

 • خونریزی بیش از 1 هفته
 • تب
 • درد شدید
 • بوی نامطبوع و یا ترشحات زردرنگ که دلالت بر عفونت دارند

توصیه می‌شود تا زمانی‌که تبخال‌های تناسلی به‌طور کامل درمان و درد برطرف نشده از رابطه جنسی خودداری کرد. ( بسته به اندازه ناحیه درمان، معمولا 1 تا 3 هفته طول می کشد.)

خطرات

عوارض جراحی لیزر شامل:

 • درد، تورم یا خارش
 • ترشحات واژن یا آلت تناسلی
 • زخم در ناحیه درمان
 • خونریزی بافت مرده
 • زخم
 • اختلال در ادرار به ‌دلیل درمان ناحیه مجرای ادرار: زخم در نوک آلت تناسلی یکی از عوارض جانبی شایعی است که ممکن است منجر به مشکلات ادراری یا نعوظ شود.

پیشگیری


استفاده از محافظ در طول رابطه جنسی که می‌تواند از گسترش زیگیل‌ها پیشگیری کند. جلوگیری از ابتلا یا گسترش زگیل‌های تناسلی. رعایت اقدامات پیشگیرانه برای افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است. اقدامات پیشگیرانه شامل:

 • قطع رابطه جنسی
 • استفاده از محافظ‌هایی نظیر کاندوم یا محافظ دندان
 • واکسن ایدز
 • مطلع کردن شریک جنسی خود را از بیماری
 • ترک سیگار

آموزش رابطه جنسی سالم برای افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند بسیار حائز اهمیت است. آلت تناسلی هر یک از شرکای جنسی ممکن است به‌دلیل نداشتن زیگیل فاقد ویروس انسانی پاپیلیوم باشد اما با این‌حال این ویروس بدون علائم بصری نیز ممکن است گسترش پیدا کند.