درمان و بستن منافذ باز پوست صورت با لیزر


منافذ پوست حفره‌های بسیار کوچکی روی لایه فوقانی پوست، یعنی در محلی است که چربی طبیعی بدن (سبوم)، تولید شده توسط غدد چربی، روی سطح پوست آزاد می‌شود. باز و بزرگ شدن منافذ پوست پی‌آمد بالا رفتن سن، نوع پوست، ژنتیک و قرار گرفتن در معرض آفتاب است. بانوان برای بستن منافذ باز پوست به روش‌های مختلفی متوسل می‌شوند. اگرچه وجود این منافذ برای سلامتی ضروری است، اما بزرگ بودن بیش از حد آنها نیز آزاردهنده است. زمانی که منافذ پوست با چربی بسته می‌شود، منافذ بزرگ و در اصطلاح عامه باز می‌شود. درمان با لیزر یکی از بهترین روش‌های کوچک کردن منافذ بسته و بزرگ شده است.

باز و بزرگ شدن منافذ پوست صورت حالتی پیر و بیمار به چهره می‌دهد و احتمال بروز دیگر ناراحتی‌های پوستی مانند آکنه و جوش سرسیاه، را به ویژه در بیماران با پوست چرب افزایش می‌دهد. آیا شما هم درباره روش‌های بستن منافذ باز پوست کنجکاوید؟ باید بدانید که افراد بسیاری برای بسته شدن منافذ باز به درمان‌ها و روش‌هایی روی می‌آورند که به جای به حداقل رساندن این عارضه، فقط مشکل را تشدید می‌کند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید ابتدا علل باز شدن منافذ پوست را مشخص کنید و سپس روش درمان مناسب را جستجو کنید. اگر شما نیز از بزرگ شدن منافذ پوست خود ناراحت هستید، درمان با لیزر در کلینیک لیزر رازی تحت نظر متخصصین پوست مجرب شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند. برای دریافت مشاوره تخصصی و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

علل


در ادامه شایع‌ترین علل باز شدن منافذ پوست را بررسی می‌کنیم:

 • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی: نور خورشید به کلاژن پوست آسیب می‌زند، در نتیجه خاصیت ارتجاعی دیواره‌های کانال‌های منافذ پوست کاهش می‌یابد و منافذ پوست باز می‌شود.
 • سن: با بالا رفتن سن و به موازات کاهش یافتن خاصیت ارتجاعی پوست، منافذ باز پوست نیز بزرگتر می‌شود.
 • ژنتیک: گاهی اوقات وراثت علت بزرگ شدن منافذ پوست است.
 • جنسیت: در کل منافذ پوست آقایان بزرگتر از بانوان است. باز شدن منافذ پوست بانوان عموماً نتیجه تغییرات هورمونی، به ویژه در دوران قاعدگی است.
 • پوست چرب: چرب و کثیف بودن پوست باعث می‌شود که چربی دور منافذ جمع شود و منافذ در نتیجه ضخیم شدن پوست اطراف، بزرگتر به نظر برسد. در اثر تابش آفتاب و پیری نیز سلول‌هایی اطراف منافذ باز تشکیل می‌شود و پوست ضخیم می‌شود.
 • تولید چربی بیش از اندازه: اگر تولید چربی در حد معمول باشد، چربی طبیعی (سبوم) در پوشش داخلی منافذ جریان می‌یابد، از منافذ خارج می‌شود و به تدریج روی سطح پوست پخش می‌شود. از طرفی اگر غدد چربی مقدار زیادی چربی تولید کند، چربی اضافی با دیگر مواد موجود در منافذ، مانند سلول‌های مرده پوست، گرد و غبار و عرق، ترکیب می‌شود و منافذ را می‌بندد. به این ترتیب چربی به راحتی از منافذ خارج نمی‌شود و منافذ بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

اگرچه منافذ بزرگتر می‌شود تا فضای بیشتری برای جریان یافتن چربی ایجاد شود، بااین حال سلول‌های مرده پوستی همچنان چربی را، به ویژه اطراف بینی گیر می‌اندازد. در این شرایط چربی و سلول‌های پوستی موجود در سر منافذ بسته در معرض هوا قرار می‌گیرد و در اثر اکسیداسیون آنها جوش‌های سرسیاه تشکیل می‌شود.

درمان


آی پی ال

پالس‌های نوری قوی (آی پی ال) در عمق پوست نفوذ می‌کند. جوانسازی با IPL باعث منقبض شدن کلاژن و رگ‌های زیر اپیدرم می‌شود، در نتیجه قرمزی و خطوط و چروک‌های پیری کاهش می‌یابد و بافت و ظاهر منافذ بهتر می‌شود. ناراحتی آی پی ال بسیار جزیی است و قرمزی و ورمی که گاهی پس از درمان ایجاد می‌شود، نیز پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود. اکثر مزایای جوانسازی صورت با IPL به تدریج و ظرف مدت کوتاهی پس از درمان مشخص می‌شود.

درمان با لیزر توان پایین (LLLT)

لیزر با توان پایین، لیزر سرد گرید پزشکی است که ترمیم و جوانسازی پوست را به سرعت و بدون تحمل ناراحتی یا گرما انجام می‌دهد. پرتو ملایم لیزر به منافذ باز گسیل می‌شود، لیزر اثر خود را داخل پوست به جا می‌گذارد و به طور طبیعی واکنش التیام‌بخشی را برمی‌انگیزد که به سنتز کلاژن و ترمیم سلولی می‌انجامد. نتیجه این فرایند ترمیم و شکل‌دهی به بافت ناهموار، فرورفتگی‌ها و بافت‌های کشیده است. لیزر روشی مناسب برای درمان منافذ پیر و کشیده شده است.

جوانسازی و ترمیم پوست با لیزر

جوانسازی با لیزر درمان زیبایی متداولی است که پوست را دوباره جوان می‌کند و عوارض مربوط به خورشید، پیری و بعضی اختلال‌های پوستی مانند منافذ باز پوست را کاهش می‌دهد. لیزر درمانی ایمن، موثر و راحت است. به علاوه هزینه جوانسازی با لیزر در مقایسه با درمان‌های دیگر بسیار پایین است. در این درمان لایه‌های فوقانی آسیب دیده پوست برداشته می‌شود و تولید کلاژن و سلول‌های پوستی جدید در لایه‌های زیری تحریک می‌شود. نتیجه نهایی پوستی صاف‌تر، جوان‌تر و سالم‌تر است.

کشیدن پوست با لیزر

کشیدن پوست با لیزر درمانی غیرجراحی و با حداقل تهاجم است که در آن از منبع نوری مادون قرمز (لیزر) برای کشیدن پوست استفاده می‌شود، پوست در این روش در اثر گرم شدن کلاژن زیر سطح پوست، کشیده و منقبض می‌شود. کشیده شدن پوست صورت بلافاصله پس از درمان مشخص می‌شود، ازآنجایی که پس از درمان با لیزر نیازی به استراحت کردن نیست، محبوبیت این درمان رو به فزونی است. اثر درمان تا چند ماه بعد همچنان ادامه دارد، برای دستیابی به بهترین نتیجه معمولاً باید دو یا سه جلسه درمان در فواصل چند ماهه انجام شود. کشیدن پوست با لیزر برای کاهش خطوط و چروک، درمان منافذ باز پوستی و شل شدن پوست، مورد تایید سازمان جهانی غذا و دارو و وزارت بهداشت است. دیگر مزیت این روش ایمنی و موثر بودن آن برای جوان‌تر و کشیده‌تر کردن پوست کل بدن است.

توصیه‌های مفید برای بستن منافذ باز پوست


 • هیچ گاه از فراورده‌های مراقبت از پوستی استفاده نکنید که باعث بسته شدن منافذ پوست یا ترشح چربی بیشتر توسط غدد چربی شود. از فراورده‌های با خاصیت نرم کنندگی بسیار زیاد، مانند کرم یا لوسیون چرب یا غلیظ) یا با بافت کرمی همچون اکثر مرطوب کننده‌ها استفاده نکنید؛ چون این فراورده‌ها، به ویژه اگر پوست چرب داشته باشید، باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود.
 • از محصولات حاوی مواد تحریک کننده یا خشک کننده پوست استفاده نکنید.
  مصرف صابون‌های قالبی را متوقف کنید، چون مواد به کار برده شده برای شکل‌دهی آنها باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود.
 • فقط از پاک کننده‌های ملایم و محلول در آب استفاده کنید.
 • مرطوب کننده بدون چربی و بر پایه آب مصرف کنید. مرطوب کردن صورت مراقبتی ضروری است که مشکل منافذ باز را از بین می‌برد و برای سلامتی و درخشندگی پوست حیاتی است. خشک شدن پوست باعث تولید چربی بیشتر می‌شود و به بسته شدن منافذ، ایجاد جوش سرسیاه و آکنه می‌انجامد.
 • مراقب نوع آرایش خود باشید و آرایش‌تان را حتماً شب‌ها قبل از خوابیدن پاک کنید. از آرایش غلیظ و سنگین برای پوشاندن لکه‌ها، یکنواخت کردن رنگ پوست یا پوشاندن منافذ باز پرهیز کنید، چون بافت این گونه لوازم آرایش ناراحتی‌های پوستی را تشدید می‌کند. همچنین آرایش خود را هر شب کاملاً پاک کنید. اگر آرایش هر شب روی پوست باقی بماند، منافذ بیشتر بسته می‌شود، مشکل جوش‌های سرسیاه و برجستگی‌های سفید تشدید می‌شود و پوست پیر و بدرنگ می‌شود.
 • درمان‌های خانگی و طبیعی متعددی برای درمان منافذ باز وجود دارد. این مواد طبیعی گرفتگی منافذ را برطرف می‌کند و پوستی صاف و درخشان به جا می‌گذارد. کلید موفقیت درمان‌های خانگی بستن منافذ باز پوست، پشتکار داشتن است.