درمان تعریق زیاد زیر بغل با لیزر

تعریق بیش از حد (hyperhidrosis) وضعیتی است که در آن افراد تا پنج برابر بیشتر از مقدار لازم برای تنظیم دمای بدن، به ویژه در زیر بغل، عرق می‌کنند. مانند دیگر انواع تعریق زیاد اولیه، عرق شدید زیر بغل خود یک بیماری است نه عارضه جانبی دارو یا سایر عوارض پزشکی. تحقیقات نشان می‌دهد که تعریق بیش از حد می‌تواند ژنتیکی باشد، بنابراین اگر یکی از اعضای خانواده از این بیماری رنج می‌برند، بیشتر احتمال دارد که شما نیز آن را به ارث ببرید.

این نوع عرق بیش از حد زیر بغل معمولا در دوران بلوغ شروع می‌شود، اما علائم ممکن است تا سن 25 سالگی ظاهر شوند. بطور عجیب، افرادی که مبتلا به تعریق بیش از حد زیر بغل هستند علائم را در هنگام خواب تجربه نمی‌کنند. عرق زیاد زیر بغل ممکن است به نظر یک عارضه‌ی زیبایی باشد که عوارض جانبی جدی ایجاد نمی‌کند. اما دائما فشار و استرس ناشی از ظاهر نشانه‌های عرق زیر بغل و تلاش برای پنهان کردن آنها می‌تواند بر سلامت روانی و کیفیت کلی زندگی تاثیر بگذارد.

کمی عرق زیر بغل موضوع مهم و سختی به نظر نمی‌رسد ولی زمانی که عرق کردن بیش از حد بر اعتماد به نفس و زندگی روزمره شما تاثیر می‌گذارد، وقت آن است که اقدام کنید. در کلینیک لیزر رازی درمان‌های لیزری ایمن و بی‌خطر برای عرق کردن بیش از حد برای کسانی که از این عارضه رنج می‌برند، در دسترس است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

دلایل تعریق زیاد


  • ورزش: هنگامی که بر اثر تمرین حرارت بدن بالا می‌رود، برای خنک شدن بدن عرق تولید می‌شود.
  • عصبانیت: هنگامی که شما عصبی هستید، سیستم مبارزه شما فعال می‌شود و هورمون‌های زیادی در بدن شما آزاد می‌کند. ضربان قلب شما افزایش می‌یابد و شما شروع به سوختن انرژی می‌کنید بنابراین یک بار دیگر برای خنک کردن بدن عرق می‌کنید.
  • تعریق زیاد: تعریق بیش از حد یک بیماری است که بر روی 13 درصد از جمعیت تاثیر می‌گذارد و شامل عرق زیاد در کف دست‌ها، زیر بغل، پا و کشاله ران است. اساسا، افرادی که مبتلا به تعریق زیاد هستند، بیشتر از حد طبیعی عرق می‌کنند.
  • احساسات: احساسات قوی مانند خشم، هیجان یا استرس می‌تواند غده‌های عرق را فعال کند. مثل وقتی که عصبانی هستید و عرق می‌کنید، احساسات مثبت قوی مانند دیدن عشق زندگی نیز می‌تواند باعث افزایش تولید عرق شود.
  • کافئین: 90 درصد جمعیت جهان از کافئین در اشکال مختلف استفاده می‌کنند. کافئین مغز و سیستم عصبی را تحریک می‌کند و موجب عرق کردن می‌شود. دمای نوشیدنی کافئین‌دار همچنین ممکن است دمای بدن شما را افزایش دهد و لحظه به لحظه باعث عرق کردن شود.
  • رژیم غذایی: علاوه بر کافئین، هرآنچه که می‌خورید اثر مهمی در بدن و غدد عرق شما دارد. غذاهای تند، مانند کاری، دسرهای شیرین و حتی شکلات (محتوای قند و کافئین بالا) همه می‌توانند سیستم عصبی شما را راه انداخته و باعث عرق کردن شوند.

عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند عرق را افزایش دهند، مانند ژن‌ها، اما این موارد عوامل اصلی برای عرق بیش از حد هستند.

تشخیص


تشخیص به صورت بالینی بر اساس سابقه بیمار و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. اگر عرق بیش از حد و ثابت می‌باشد، تشخیص واضح است. این که برای تعیین تشخیص باید به سابقه بیمار تکیه کرد، امری غیر معمول نیست.

درمان عرق کردن زیاد با لیزر


برای درمان عرق زیاد زیر بغل، لیزرها مفید هستند به طوری که می‌توانند غدد عرق را که عمدتا در یک لایه خاصی از بافت زیر پوست زیر بغل یافت می‌شوند، دقیقا مورد هدف قرار دهند، گرم کنند و نابود کنند. برش‌های کوچک (اغلب بسیار کوچک هستند به قدری که حتی نیاز به بخیه ندارند) در زیر بغل ایجاد می‌شوند تا به ابزار لیزر اجازه دهند که در زیر پوست قرار گیرند. اتمام این روش معمولا کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد.

در طول فرآیند درمان


پزشک برای هر زیر بغل، بر اساس جایی که غدد عرق شما در آن قرار دارد، درمان را شخصی‌سازی می‌کند. زیر بغل‌ها قبل از فرآیند عمل برای راحتی شما بی‌حس می‌شوند. سپس پزشک دسته‌ی لیزر را زیر بغل نگه می‌دارد تا انرژی را به غدد عرق بفرستد. سیستم لیزر انرژی الکترومغناطیسی کنترل شده با دقت به ناحیه‌ای که غدد تعریق قرار دارند فرستاده می‌شود، که غدد عرق را گرم می‌کند و آنها را به خوبی حذف می‌کند.

مراقبت پس از درمان


پزشک به احتمال زیاد برای چند روز داروهای ضد درد بدون نسخه و استفاده از کیسه‌ی یخ را تجویز می‌کند. بیماران باید تمام داروهای تجویزی را به درستی مصرف کنند. بیماران باید حداقل یک ماه از ورزش‌های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنند. بیماران حداقل یک ماه نباید سیگار بکشند یا الکل بنوشند. پس از این روش می‌توانید انتظار دوره‌ی خیلی کوتاه استراحت برای بهبودی داشته باشید و یا حتی ممکن است نیازی به استراحت برای بهبودی نباشد. بلافاصله پس از درمان شما قادر به بازگشت به فعالیت‌های نرمال یا بازگشت به سر کار خواهید بود.

بهبودی


بیماران دو روز پس از درمان لیزر بهبود می‌یابند. ممکن است حدود 1 هفته طول بکشد تا بیماران از روش‌های جراحی برای درمان تعریق زیاد بهبود یابند.

چگونگی جلوگیری از تعریق زیر بغل


هنگام شب از داروی ضد عرق استفاده کنید

اکثر افراد از ضد عرق در صبح استفاده می‌کنند. اما موثرترین زمان برای اعمال ضد عرق در واقع شب هنگام است. این به این دلیل است که ترکیبات آلومینیوم در ضد عرق غدد عرق زیر پوست را مسدود می‌کند و برای جذب کامل به پوست نیاز به زمان دارند. برای بهترین نتایج، بلافاصله قبل از رفتن به رختخواب زیر بغل‌های خود را خشک کنید. اگر صبح دوش می‌گیرید، نگران نباشید، ترکیبات آلومینیومی قبلا در پوست جذب شده و شسته نمی‌شوند.

استرس

استرس یک عامل اصلی عرق زیاد زیر بغل است. اما عوامل استرس زا، نگرانی در مورد عرق کردن بیش از حد در طول زمان استرس، باعث می‌شود بدن شما حتی بیشتر عرق کند. اقدامات لازم برای کاهش استرس و بهبود سلامت روحی شما به مراتب بیشتر از اعتماد به نفس موثر است.

پوشیدن پوشش محافظ عرق

بهترین راه برای جلوگیری از عرق زیر بغل، توقف آن از منبع آن است. پوشش‌ها عرق را کاملا جذب می‌کنند و امکان خارج شدن عرق به صورت بخار را فراهم می‌کنند، بنابراین عرق به لایه بیرونی شما نمی‌رسد. از آنجا که سیستم لایه‌ای به عرق امکان تبخیر می‌دهد، در تمام طول روز عرق نمی‌کنید.

پارچه‌های طبیعی انتخاب کنید

مطمئنا، مواد فتیله گذاری کمک می‌کند که در طول تمرین خنک باشید و عرق از بدن به لایه‌ی بیرونی پیراهن خارج شود. اما هنگامی که سر کار هستید یا با دوستانتان بیرونید (و تلاش می‌کنید عرق زیر بغلتان را بپوشانید) پوشیدن مواد فتیله گذاری به عنوان زیر پوش، تنها عرق را به لایه‌ی خارجی منتقل می‌کند و آن را قابل مشاهده‌تر می‌کند.

از محرک‌های رایج عرق خودداری کنید

آنچه که می‌خورید، میزان تعریق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محرک‌هایی مانند کافئین و الکل باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می‌شوند که منجر به افزایش ضربان قلب، دمای بدن و فشار خون و باعث عرق کردن می‌شوند. خوردن غذاهای گرم و تند و استرس نیز می‌تواند باعث فعال کردن غده‌های عرق شما شود، بنابراین اگر نگران عرق کردن در موقعیت‌های استرس‌زا هستید، بهتر است که آرام باشید و از این سیگنال‌ها و عوامل مخفی عرق گردن دوری کنید.