درمان سریع جوش صورت و بدن با لیزر

آکنه یک اختلال پوستی رايج است که موجب ایجاد جوش می‌گردد. جوش‌ها زماني ايجاد می‌شوند که فولیکول‌های مو در زیر پوست مسدود می‌شوند. اكثر جوش‌ها بر روی صورت، گردن، كمر، سینه و شانه‌ها ايجاد می‌شوند. آكنه می‌تواند فرد را در هر سني مبتلا سازد، اما شيوع آن در نوجوانان و جوانان بيشتر است. آكنه اختلالي جدي نمی‌باشد، اما می‌تواند موجب ايجاد اسكار شود. خوشبختانه درمان‌های لیزر می‌تواند ميزان آکنه در این نواحي را به حداقل برساند. مزيت اصلي لیزر درمانی، و نيز اشکال اولیه اين روش این است که داراي اثرات بسيار دقيق می‌باشد.

افرادي که از آکنه رنج می‌برند ممکن است از طيف وسيع درمان‌های موجود، از محصولات بدون نسخه گرفته تا داروهاي تجويزي توسط پزشك، آگاهي داشته باشند؛ اما، یکی از جدیدترین درمان‌های موجود، درمان آکنه با لیزر است. چنانچه از آکنه رنج می‌برید، پزشکان در كلينيك (اسم کسب‌وکار) درمان لیزر را به شما پیشنهاد می‌کنند. این درمان شامل به‌کارگیری نور لیزر متمرکز بر روي ضايعات آکنه، ملتهب و غير ملتهب، به‌منظور نابودي باکتری‌های ايجادكننده جوش‌ها يا آكنه است. برای تعیین وقت قبلی یا دریافت مشاوره در خصوص درمان جوش‌های صورت و بدنتان می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

انواع آکنه


آکنه را می‌توان به انواع مختلف طبقه‌بندی کرد:

جوش‌های سرسياه

جوش‌های سرسياه،‌ يا كومدون‌هاي باز، منافذ باز بر روي پوست هستند كه توسط توده سياهي از پوست كثيف پوشيده شده‌اند.

جوش‌های سرسفيد

جوش‌های سرسفيد، كه به كومدون‌هاي بسته نيز معروف هستند، فولیکول‌های پرشده با مواد مشابه هستند، اما تنها يك منفذ بسيار ريز بر روي سطح پوست دارند.

جوش‌های برجسته يا پاپيول‌ها

پاپيولها ضايعات پوستي برجسته سفت و كوچك هستند كه قطر آن‌ها معمولاً کمتر از یک سانتی‌متر بوده و فاقد چرك می‌باشند.

 

جوش‌های چركي يا پاسچولها

برجستگی‌های ملتهب كوچك پوستي كه زماني در فرم پاپيول بوده‌اند. اين ضايعات سفت، ملتهب و چركي می‌باشند.

کیست‌ها


این نوع از آکنه در سطح عمیق‌تری از پوست ایجاد می‌شود و در فرم يك برجستگي بزرگ قرمز چركي يا كيست بر روي سطح پوست ظاهر می‌شود.

علل


بلوغ موجب بالا رفتن سطوح هورموني، به‌ویژه تستوسترون می‌شود. این هورمون‌های در حال تغيير موجب می‌شوند كه غدد پوستي چربي (چربي پوست)‌ بيشتري را توليد كنند. چربي به‌منظور محافظت از پوست و حفظ رطوبت آن از منافذ آزاد می‌شود. آکنه زماني ايجاد می‌شود که چربي با سلول‌های مرده مخلوط شده و منافذ پوست را مسدود می‌کند. باکتری‌ها می‌توانند در این تركيب رشد کنند. و چنانچه این تركيب به بافت‌های اطراف تراوش كند، موجب تورم، قرمزی و چرک می‌شود. یک نام رايج  برای این ضايعات برجسته جوش است. برخي از داروها، مانند کورتیکواستروئیدها یا لیتیوم، می‌توانند باعث ایجاد آکنه شوند. در مورد مصرف داروها با پزشك خود مشورت نماييد.

 

علائم


آکنه اغلب بر روی صورت، گردن، سینه، شانه‌ها، یا كمر ایجاد می‌شود و می‌تواند خفيف تا شدید باشد. این عارضه می‌تواند چندين ماه، يا سال‌ها باقي بماند، و يا در تمام طول زندگي در فواصل مختلف ايجاد شود. آکنه خفیف معمولاً تنها موجب شکل‌گیری جوش‌های سرسفيد و سرسياه می‌شود. گاهی اوقات، ممکن است به‌صورت عفونت در منافذ پوست (جوش) بروز كند.

درمان آکنه با ليزر


درمان‌های ليزر از چشم‌اندازی روشن در درمان آكنه خبر می‌دهند. برخی از بیماران مبتلابه کیست‌های آکنه شدید با افزودن ليزر درماني به برنامه درماني خود شاهد بهبود خود بوده‌اند. هیچ درمان ليزر يا نوري منفرد نمی‌تواند به درمان جوش‌ها، جوش‌های سرسياه، جوش‌های سرسفيد، کیست‌های آکنه و ندول‌هاي آكنه منجر شود. به همین دلیل است که انواع مختلف درمان‌های ليزر و نوري در درمان آکنه به كار گرفته می‌شود. در زیر به قابلیت‌های انواع مختلف درمان‌های ليزري و نوري در درمان آكنه اشاره ‌شده است.

لیزر CO2

سیستم‌های دی‌اکسید کربن CO2 سیستم‌های لیزر تخريبي هستند که به‌طورمعمول در درمان‌های لایه‌برداری ليزري مورداستفاده قرار می‌گیرند.  ليزر CO2‌ از درمان‌های رايج برای آکنه متوسط ​​تا شدید است. لیزر CO2 داراي قابليت نفوذ به عمق و بافت زيرين پوست است. ليزر CO2‌ در مقایسه با دیگر سیستم‌های لیزر مورداستفاده در جراحي زيبايي و پوست از قدرت بيشتري برخوردار است.

مزایای ليزر CO2


  • حتی ضايعات پوستي كه درمان آن‌ها دشوار است، به‌سادگی از طريق ليزر CO2 رفع می‌شوند. اين روش به‌طورمعمول اسكاري بر جاي نمی‌گذارد و بهبودي معمولاً سريع اتفاق می‌افتد.
  • لیزر CO2 دارای شهرت "برگرداندن ساعت به عقب" است؛ زیرا پوست آسیب‌دیده را با درجه بالايي از دقت به‌صورت لایه‌لایه برداشته و موجب ظهور پوست جوان و بی‌عیب و نقص زيرين می‌گردد.
  • لیزر CO2 به درمان آکنه عمیق‌تر صورت منجر می‌گردد.
  • این روش می‌تواند موجب بهبود قابل‌توجه آكنه، اسكار آكنه و سایر عيوب پوستي گردد.

 تکنولوژی ليزر فركشنال

يك پالس انرژی اعمال می‌شود، كه به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ كرده، و موجب تولید گرما و شکستن بافت‌های پوست می‌گردد. اين روش، در مقایسه با لیزر، که به‌طور بالقوه می‌تواند به سلول‌های سالم پوست شما آسیب برساند، یک ‌روند ملایم با حداقل خطر آسیب و نتایج عالی است. طيف فرکانس مورداستفاده برای درمان آکنه حدود 5 مگاهرتز است. پس از گرم شدن پوست، ناحيه درمان شده می‌تواند به روش‌های مختلف خنک شود.

با ليزر فركشنال، بافت‌های سطح پوست به‌اندازه بافت‌های عمیق‌تر گرم نمی‌شوند. به‌منظور بهره‌مندی بیشتر از این درمان، ممکن است بيش از پنج جلسه درماني براي شما برنامه‌ریزی شود. یک مشاوره اولیه، خطرات اين روش برای نوع پوست شمارا مشخص می‌سازد. تا به امروز این درمان به‌عنوان روشي ايمن برای انواع مختلف پوست شناسايي شده است. چند روز پس از درمان، مناطقي از پوست که امواج رادیویی به آن اعمال شده است، ممکن است قرمز شوند، اما این یک واکنش طبیعی است و تنها در پنج درصد موارد اتفاق می‌افتد.

درمان لیزر دیود

درمان لیزر دیود شامل استفاده از لیزرهاي دیود است، که لایه‌ی مياني ضخیم پوست را بدون آسیب رساندن به لایه‌ی فوقاني پوست تخریب می‌کند. این درمان به تخريب غددي می‌پردازد كه آكنه در آن‌ها ظهور می‌کند و ازاین‌رو جوش‌های جديد ايجاد نمی‌شوند. درمان لیزر دیود می‌تواند بسیار دردناک باشد، بنابراین به‌طورمعمول تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

نتايج


مشاهده نتایج نيازمند گذشت زمان است. بیماران چند هفته پس از آخرین جلسه درماني شاهد نتايج خواهند بود. بیماراني که تحت نوعي از درمان نوري به نام درمان فتودینامیک قرار می‌گیرند، در پايان دوره درمان 4 هفته‌ای شاهد بهبودي 50% خواهند بود. دوازده هفته پس از آخرین درمان، ميزان بهبودي به 72% افزايش می‌یابد. درمان‌های تثبيتي ممکن است ضروری باشد. نتایج درمان‌های ليزري و نوري به‌طورمعمول داراي دوام طولاني می‌باشد. بااین‌حال، به‌منظور حفظ نتایج، بیماران اغلب یک یا دو بار در سال به درمان‌های تثبيتي نياز دارند.

عوارض جانبی

امكان بروز عوارض جانبی در درمان‌های ليزر و ديگر درمان‌های نوري وجود دارد. قرمزی و تورم پس از درمان از عوارض معمول بسياري از درمان‌های ليزري و نوري است. برخی از بیماران احساسي شبيه به گزيدگي يا سوزش را در پوست خود گزارش می‌کنند. این عوارض معمولاً خفیف هستند و ظرف چند ساعت یا چند روز برطرف می‌گردند. سایر عوارض جانبی نادر هستند. بااین‌حال، امكان بروز آن‌ها وجود دارد. این عوارض شامل درد ماندگار، سوزش یا تاول هستند. تغییر رنگ پوست و اسكار نیز از ديگر عوارض جانبي هستند. انجام درمان توسط متخصص پوستي كه درمان ليزر را به‌طور مكرر انجام می‌دهد، می‌تواند به پيشگيري از بروز این عوارض جانبی کمک کند.

پیشگیری


به‌منظور پيشگيري از ايجاد آکنه و کاهش آسیب به پوست خود، نکات زير را رعايت كنيد:

  • یک پاک‌کننده مخصوص آکنه را انتخاب کنید. این محصولات اغلب حاوي اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید هستند که به بهبود زخم‌های آکنه کمک می‌کند.
  • صورت خود را با ملايمت تمیز کنید، زیرا ضربه به آکنه‌ها ممکن است موجب تشديد آن‌ها يا ايجاد اسكار شود. هنگام شستن صورت، از دست یا پدهاي پنبه استفاده کنید، زیرا پارچه‌های حوله‌ای و سایر مواد تمیزکننده ممکن است موجب تركيدن زخم‌های آکنه شوند.
  • چنانچه نیاز به استفاده از مرطوب‌کننده داريد، صرفاً از مرطوب کننده‌های ملايم، عاري از مواد كومدوژن زا، که به تشديد آكنه منجر نمی‌شوند، استفاده كنيد.
  • به خانم‌ها توصيه می‌شود كه از یک كرم فاقد چربي استفاده کنند. آرايش غليظ و سایر محصولات آرایشی که منافذ پوست را مسدود می‌کنند، می‌توانند موجب بروز آکنه شوند.