درمان و رفع جای جوش صورت و بدن با لیزر

جای جوش، جای آکنه یا جای زخم که ناشی از آکنه التهابی است می‌تواند باعث ناراحتی شود. جای جوش در نواحی رخ می‌دهد که ضایعات کیست‌دار از قبل وجود داشته‌ است. این بدان معنی است که حتی بدون دستکاری جوش یا در صورتی که وضعیت آکنه شدید باشد ممکن است جای جوش ایجاد شود. به یاد داشته باشید که جای جوش از یک علامت نقاط قرمز روی پوست شماست که به محض بهبود یافتن ضایعات آکنه رخ می‌دهد. این فقط تغییرات پس از التهاب است که پوست در طول روند بهبود و ترمیم باید متحمل این تغییرات شود. اما اگر تغییر رنگ یا نقص پس از یک سال ناپدید نشود، آن را می‌توان به عنوان یک نقص یا جای جوش دائمی در نظر گرفت. جای جوش می‌تواند با درمان لیزر تحت درمان قرار گیرد.

لیزر از بین بردن جای جوش به علت موثر و بی‌خطر بودن توسط متخصصین پوست و همچنین سایر بیمارانی که تحت درمان این روش قرار گرفته‌اند، یکی از محبوب‌ترین درمان‌های جدید شناخته شده است. درمان با لیزر، می‌تواند جای جوش‌هایی را که باعث فرو رفتگی در پوست می‌شوند کاهش دهد. جهت آشنایی بیشتر با روش از بین بردن چای جوش یا رزرو نوبت در کلینیک لیزر رازی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس بگیرید .

انواع جای جوش


اگر در برخی نواحی پوست چند بار دچار آکنه‌ی التهابی شوید، احتمال دارد مبتلا به جای جوش گود افتاده یا تو رفته شوید. این جوش‌های ناخوشایند بسیار رایج هستند که عبارتند اند از:

جای جوش فرو رفته

این جای جوش‌ها دقیقا همان طور که به نظر می‌رسند مانند حفره‌های عمیق و باریک هستند که پوست را فرو رفته می‌کنند. این جوش‌ها حفره‌های عمیقی هستند که معمولا کم‌تر از 2 میلی متر می‌باشند.

جای جوش بوکسار

 

این جوش‌ها، گوشه‌دار با لبه‌های عمودی تیز هستند و شبیه به جای جوش‌های باقی مانده از آبله مرغان می‌باشند. آنها ممکن است کم عمق باشند و اغلب در گونه‌ها و شقیقه‌ها یافت می‌شوند.

رولینگ یا غلتکی

اسکارهای رولینگ ناشی از آسیب زیر سطح پوست هستند. این نوع اسکار در پوست ظاهری موجی ایجاد می‌کند و کم عمق و پهن هستند.

جای جوش هایپرتراپیک یا برجسته

این نوع جوش‌ها، در کمر و قفسه سینه ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند روی گردن و صورت نیز ظاهر شوند. اغلب نتیجه آکنه شدید (کیست‌ها یا گره‌ها) معمولا در مرز زخم اصلی قرار دارند و در طول زمان ممکن است سایزشان کاهش یابد.

جای جوش آیس پیک یا چکشی

این جوش‌ها لکه‌های قرمز یا تیره هستند که پس از بهبودی جای جوش می‌ماند. این لکه‌ها، لکه‌های خورشیدی نیز نامیده می‌شوند، اسکار نیستند اما اغلب با اسکار اشتباه گرفته می‌شوند، زیرا ممکن است برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها، باقی بمانند.

درمان جای جوش با لیزر


لیزر از بین بردن جای جوش یک انتخاب ساده و موثر برای حذف غیر جراحی جای جوش است. این روش غیر تهاجمی است که می‌تواند نتایجی موثر بدون جراحی و ناراحتی که با عمل جراحی همراه است، داشته باشد. این روش از تکنولوژی لیزر فرکشنال برای کاهش ظاهر اسکارها بدون تخریب پوست‌های تحت تاثیر قرار نگرفته اطراف استفاده می‌کند. تنها با چند جلسه لیزر درمانی، جای جوش‌ها کم‌تر قابل مشاهده هستند و پوست را جذاب‌تر و صاف‌تر می‌کنند. درمان لیزر برای جای جوش در انواع و شکل‌های مختلفی وجود دارد. روش‌های درمان جای جوش با لیزر عبارت‌اند از:

درمان لیزر فرکشنال یا آر اف

این روش غیر تهاجمی می‌تواند لایه‌های عمیق‌تر پوست را مورد هدف قرار دهد. این لیزر یک پرتوی لیزر را که به هزاران ستون کوچک اما عمیق درمان در پوست تقسیم شده است، می‌فرستد. درمان با لیزر فرکشنال می‌تواند به حذف سلول‌های رنگدانه قدیمی کمک کند. در عین حال، توانایی آن برای نفوذ به میانه‌ی پوست باعث بازسازی کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می‌شود، در حالی که مسائل سلامتی در نظر گرفته می‌شود و بافت اطراف دست نخورده و بدون تاثیر باقی می‌ماند.

درمان با لیزر دی اکسید کربن

این روش که با عنوان لیزر جوانسازی CO2 نیز شناخته شده است، برای درمان مشکلات پوستی مانند اسکار، زگیل یا چین و چروک مورد استفاده قرار گرفته است. این روش شامل بی‌حسی موضعی و داروهای آرام بخش قبل از بی‌حس شدن ناحیه آسیب دیده است. سپس لیزر جوانسازی انجام خواهد شد و پس از آن بهبودی در زخم در ناحیه تحت درمان اعمال می‌شود.

درمان با لیزر اربیوم

هنگامی که هدف از بین بردن اسکارهای سطحی می‌باشد این نوع لیزر موثرترین است. در مقایسه با درمان با لیزر CO2 برای اسکار، این روش به شما امکان می‌دهد سریع‌تر بهبود یابید، معمولا در عرض یک هفته بهبودی حاصل می‌شود.

مزایا


اگر قصد استفاده از درمان لیزری برای حذف آکنه را دارید، باید از مزایای آن آگاه باشید. یکی از دلایل اصلی برای در نظر گرفتن درمان با لیزر، راحتی است. از آنجا که این روش سریع و نسبتا راحت است، بسیار مناسب‌تر از بسیاری از گزینه‌های جایگزین است. بهترین مزیتی که می‌توانید از درمان با لیزر به دست آورید افزایش اعتماد به نفس است. هنگامی که ظاهر اسکارهای شما بهبود یابد، شما در مورد ظاهرتان احساس بهتری خواهید داشت و دچار افزایش قابل توجهی در اعتماد به نفس خود خواهید شد. همچنین دقیق‌تر و موثرتر از سایر گزینه‌های جراحی اسکار است.

فرآیند عمل


درمان بسته به اندازه ناحیه‌ی تحت درمان می‌تواند به مدت حداکثر یک ساعت انجام شود. بر خلاف روش‌های جراحی، می‌توانید بلافاصله پس از درمان لیزر به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. در نظر داشته باشید که قبل از اینکه متوجه بهبود شوید، درمان لیزری طی چندین جلسه، حداقل پنج جلسه درمان ماهانه انجام خواهد شد. این موضوع به این دلیل است که درمان لیزر زمانی که ابتدا تنها بر روی یک قسمت از صورت شما به جای درمان به طور کامل متمرکز می‌شود، موثرتر است.

عوارض جانبی


اگرچه، عوارض جانبی ممکن است اجتناب ناپذیر باشند.عوارض جانبی عبارت‌اند از:

  • قرمزی و تورم موقت
  • کبودی
  • احتمال این که پوست ممکن است روشن یا تیره شود.
  • خارش
  • قرمزی
  • بیماری هایپرپیگمنتیشن یا هایپو پیگمنتیشن در نواحی درمان شده با لیزر

پیشگیری


اگر می‌خواهید جای جوش‌ها را به حداقل برسانید، به ویژه هنگامی که از جوش کیست‌دار رنج می‌برید، در اینجا مواردی هست که می‌توانید انجام دهید.

  • در اسرع وقت آکنه را درمان کنید. اگر سریع درمان شود و کوتاه مدت باشد بدتر نمی‌شود.
  • از هر چیز که می‌تواند پوست شما را تحریک و یا ملتهب کند دور بمانید.
  • جوش را فشار ندهید و تحریک نکنید.
  • در مورد کیست یا جوش عمیق، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه


هزینه درمان جای جوش بستگی به نوع، محل اسکار و لیزر مورد استفاده دارد.