درمان ژنیکوماستی مردان (رشد بیش از حد بافت سینه) با لیزر لیپولیز

ژنیکوماستی، در اصطلاح بسیار ساده، بزرگ شدن سینه مردان ناشی از رشد بیش از حد بافت پستان در داخل غدد پستان است. جامعه پزشکی ژنیکوماستی را به عنوان یک عارضه خوش خیم یا غیر مضر برای بدن در نظر می‌گیرند و معمولا ژنیکوماستی یک خطر ضروری برای سلامتی نیست. اغلب موارد ژنیکوماستی تشخیص داده شده در مردان به عنوان یک نتیجه از عارضه‌ی پزشکی زمینه‌ای جدی رخ نمی‌دهد. در حال حاضر گفته می‌شود که درصد بسیار بسیار کمی از موارد ژنیکوماستی توسط سایر عارضه‌های زمینه‌ای مانند تومور ایجاد می‌شوند. لیزر لیپولیز بهترین درمان برای حذف چربی بیش از حد در پستان است.

ژنیکوماستی در واقع ناشی از وجود بافت سینه بیش از حد در زیر و اطراف نوک پستان پسران و مردان بالغی است که دچار ژنیکوماستی هستند، و اغلب تردید دارند که به دلایل مختلف گرفتاری خود را با اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارند. گاهی اوقات خجالت می‌کشند زیرا فکر می‌کنند مورد تمسخر و خنده دیگران واقع می‌شوند. پزشکان در کلینیک لیزر رازی ، ژنیکوماستی را با لیزر لیپولیز درمان می‌کنند. نتایج لیزر لیپولیز برای درمان ژنیکوماستی دائمی و موفق هستند. لیزر لیپولیز، 85 درصد از بافت غده‌ای و چربی اضافه‌ی سینه‌ها را حذف می‌کند و پوست سفت باقی می‌ماند و به طرح جدید سینه‌ای، بدون سستی و شلی کاملا سازگار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹   تماس حاصل نمایید.

دلایل ژنیکوماستی


ژنیکوماستی می‌تواند ناشی از دلایل متعددی باشد، از جمله مواردی که در زیر ذکر شده است:

استروژن 

حضور هورمون استروژن زنانه در مقدار بیشتر از حد معمول در بدن مردان علت اصلی زمینه‌ای ژنیکوماستی است. این افزایش حضور استروژن منجر به توسعه مشخصات زنانه و افزایش رشد بافت سینه می‌شود. عوامل بافت موضعی مانند افزایش حضور استروژن در ناحیه سینه، افزایش فعالیت آروماتاز، تبدیل تستوسترون (هورمون‌های مردانه) به استروژن (هورمون‌های زنانه) نیز به رشد بافت سینه یا ژنیکوماستی کمک می‌کنند.

استروئیدها

یکی از علل اصلی ژنیکوماستی در میان بدنسازان استفاده از استروئید است. استروئیدها می‌توانند سطوح استروژن در بدن را تحت تاثیر قرار دهند و ژنیکوماستی در میان متخصصین بدنساز در اثر ثانویه‌ی برنامه‌ریزی نادرست استفاده از استروئید بسیار رایج است. هنگام استفاده از استروئید، این تستوسترون و تعادل استروژن را در بدن تغییر می‌دهد، در نتیجه تعادل به سمت استروژن‌ها منحرف می‌شود و در نتیجه باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود.

سندرم کلاین فلتر

یکی دیگر از علل ژنیکوماستی سندرم کلاین فلتر است و یک بی‌قاعدگی کروموزومی می‌باشد. افراد مبتلا به این بیماری دارای کروموزوم اضافی X هستند و برای روشن کردن موضوع برای شما کروموزوم‌های X و Y در بدن ما جنسیتمان را تعیین می‌کند و مردان معمولا ترکیب "XY" دارند در حالی که زنان دارای ترکیب "XX" هستند. با این حال، در مورد مردان مبتلا به سندرم کلاین فلتر، آنها یک کروموزوم "X" اضافی دارند که منجر به داشتن ترکیب غیر طبیعی "XXY" می‌شود.

پر کاری تیروئید

غده تیروئید یکی از غده‌های تولید کننده هورمون در بدن ما است و تعدادی از عملکردهای مهم مانند سرعت ضربان قلب و سرعت سوزاندن کالری را کنترل می‌کند. وقتی غده تیروئید بیش از حد فعال می‌شود، هورمون‌های تیروئید بیشتر از حد مورد نیاز تولید می‌شوند و این امر منجر به یک وضعیت پزشکی شناخته شده به عنوان پر کاری تیروئید می‌شود. پر کاری تیروئید به طور عمده در زنان یافت می‌شود، اما مردان نیز می‌توانند این عارضه پزشکی را داشته باشند و این یکی از علل ژنیکوماستی در نظر گرفته می‌شود.

افزایش سن

هنگامی که مردان مسن‌تر می‌شوند، سطح تستوسترون هم خاموش می‌شود و یا از مقادیر قبلی دیرکارتر می‌شود و این می‌تواند منجر به غلبه هورمون استروژن زنانه شود که در حال حاضر در تعداد نسبتا کمی وجود دارد. همان طور که در بالا ذکر شد، رشد سینه در طول سه مرحله زندگی رخ می‌دهد و آخرین آن در طول سن سالخوردگی است.

ایدیوپاتیک

تا 25٪ از موارد ژنیکوماستی هیچ علت آشکاری ندارد. این به خودی خود به این معنا نیست که دلیلی زمینه‌ای وجود ندارد اما می‌تواند به علت فقدان مطالعات یا تحقیقات در مورد این عارضه پزشکی باشد. جامعه پزشکی به علت فقدان یک کلمه بهتر، به سادگی نمی‌دانند چه چیزی موجب ایجاد ژنیکوماستی برای یک زیر مجموعه از جمعیت بیماران مبتلا به ژنیکوماستی می‌شود.

داروها

در تقریبا 20 تا 25 درصد از همه موارد، علل ژنیکوماستی را می‌توان ناشی از استفاده و گاهی سوء استفاده از داروها دانست. تعدادی از داروها می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم مقدار استروژن را افزایش دهند یا تولید آن را سرعت ببخشند. استروژن یک هورمون زنانه است که به زنان ویژگی‌های بدن آنها را می‌دهد و زمانی که این هورمون بیشتر و بیشتر تولید می‌شود، منجر به رشد بافت سینه می‌شود.

رژیم استروژن

یکی از یافته‌های اخیر در مورد علل ژنیکوماستی، "رژیم استروژن" یک رژیم غذایی حاوی مواد غذایی است که به تولید یا افزایش تولید استروژن کمک می‌کند.

لیزر لیپولیز برای ژنیکوماستی


لیزر لیپولیز یا لیپولیزر تکنیک لیزری است که بافت چربی را با آسیب کمتر و ایمنی بیشتر نسبت به روش معمول حذف می‌کند. این شامل کاربرد زیر پوستی دو نوع لیزر است: 924 نانومتر، که بافت چربی را تخریب می‌کند و 975 نانومتر است که پوست را سفت می‌کند و باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شود. در مردان، تجمع چربی در سینه معمولا از حجم بسیار زیاد نیست، اما پوست سینه‌ای و زیر بغل در معرض شلی هستند. به همین دلیل است که تو کشیدن پوست بسیار مهم است که درمان ژنیکوماستی است.

لیزر لیپولیز برای درمان غده‌ای و بافت چربی است، نوع ژنیکوماستی، و همچنین حذف چربی انباشته از سینه ناشی از اضافه وزن است.

فرآیند لیپولیزر برای درمان ژنیکوماستی چگونه است؟


لیزر لیپولیز یک درمان سرپایی است که مستلزم بستری شدن نیست و تحت بیهوشی نوعی کولین ورم کرده محلی انجام می‌شود.

برای انجام این فرآیند:

  • پزشک یک برش کوچک را ایجاد می‌کند که در آن یک کانول قرار می‌گیرد و پشتیبانی غده را قطع می‌کند که قرارگیری تمام بافت چربی غده‌ای در داخل آن را تسهیل می‌کند. بافت سینه دارای یک ساختار متشکل از الیاف کلاژن و الاستین است که شکلی شبیه به خیمه را حفظ می‌کند. تخریب این ساختار امکان حذف این تاثیر و جلوگیری از ایجاد ظاهر سینه‌های بلوغ یافته را فراهم خواهد کرد.
  • در صورتی که امتداد زیر بغل برجسته باشد که اغلب در بیماران چاق رخ می‌دهد، پزشک دو برش را ایجاد می‌کند.
  • بعد از اینکه ساختار غده‌ای از بین رفت، پزشک یک کانول ریز و منعطف با یک فیبر نوری در انتهای آن که انرژی لیزر را انتقال می‌دهد را در زیر پوست قرار می‌دهد. فیبر نوری به بافت چربی سینه می‌رسد. انرژی آن باعث آب شدن چربی می‌گردد که بعداً با یک کانول لیپوساکشن بسیار ریزتر بیرون کشیده می‌شود.
  • در نتیجه، پزشک فیبر نوری را مجدداً برای کشیدن پوست وارد می‌کند.

بهبودی پس از لیزر لیپولیز


بیمار می‌تواند یک ساعت پس از عمل خودش به خانه بازگردد.

اثر لخته شدن لیزر، خونریزی و کبود شدن را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که بهبودی سریعتر و راحت‌تر از روش معمول شود.

بیمار می‌تواند 48 ساعت پس از درمان به فعالیت عادی خود بازگردد. پیاده‌روی به عنوان یک ورزش توصیه می‌شود. برای برنامه‌های ورزشی سخت‌تر مانند ایروبیک، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید. حمل بارهای سنگین در طی 7 تا 10 روز اول توصیه نمی‌شود.

پزشک همچنین ممکن است ویتامین‌ها را تجویز کند و راهنماهای غذایی را ارائه دهد. به طور خلاصه همه‌ی اینها به بهبودی شما کمک خواهد کرد.

هزینه لیزر لیپولیز برای درمان ژینکوماستی 


عوامل موثر بر هزینه لیزر لیپولیز معمولا عبارتند از:

  • هزینه بیهوشی
  • آزمایش‌های پزشکی
  • لباس پس از درمان
  • تجویزات و نسخه‌ها برای دارو
  • دست مزد پزشک