مراقبت های پس از لیزر موهای زائد برای سلامتی پوست صورت و بدن

لیزر موهای زائد، گزینه‌ا‌ی محبوب برای افرادیست که از موم زدن، با موچین کندن یا تیغ زدن موهای زائد بدنشان خسته شده‌اند. در سال‌های اخیر، یکی از رایج‌ترین متدهای زیبایی به کار گرفته شده است. در ادامه‌ی فرایند، یک مراقبت ساده‌ ی  بعد از عمل شامل حفاظت از پوست و انتخاب مواد مناسب کمک خواهند کرد که مناطق تحت درمان سریع و کامل بهبود یابند.

قبل از اینکه برای لیزر موهای زائد بروید، آماده شوید و چیزهایی که لازم دارید را بگیرید.  برخی فراورده‌ها را  برای مراقبت بعد از عمل نیاز خواهید داشت.درواقع احتیاج به چیز زیادی نیست. پزشکان در کلینیک رازی برخی دستورالعمل‌ها را برای مراقبت بعد از عمل به شما خواهند داد و نیازی به نگرانی نیست.در بین مراحل درمانی بهتر است که به موهایتان دست نزنید زیرا لیزر موهای زائد نیاز به یک فولیکول دست نخورده دارد تا موثر واقع شود. به این معنی که هیچ کندن، اپیلاسیون یا موم زدنی نباشد. اگر نیاز به حذف موها در خلال درمان دارید باید با تیغ بزنید. تیغ زدن فولیکول‌ها را دست‌نخورده باقی نگه می‌دارد. ممکن است مجبور شوید بین درمان‌ها با تیغ بزنید، ولی با گذشت زمان نیاز به آن کمتر و کمتر خواهد شد.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

مزایای لیزر موهای زائد


لیزر برای حذف موهای زائد ازصورت، پا، بازو، زیربغل، خط بیکینی و دیگر نواحی مفید است.

مزایای لیزر موهای زائد عبارتند از:

  • دقت. لیزر می‌تواند گزینشی موهای سیاه زبر را هدف قرار دهد، در حالیکه اطراف پوست را آسیب ندیده باقی می‌گذارد.
  • سرعت. هر ضربان لیزر یک تکه‌ی کوچک را در ثانیه‌ای در بر می‌گیرد و می‌تواند بیشتر موها را در یک زمان تحت عمل قرار دهد. لیزر می‌تواند تقریبا یک محدوده به اندازه‌ی یک چهارم را در هر ثانیه تحت عمل قرار دهد. نواحی کوچک مثل بالای لب می‌توانند در کمتر از یک دقیقه تحت عمل قرار گیرند، و نواحی بزرگ، مثل پشت یا پاها، ممکن است ت یک ساعت طول بکشند.
  • قابلیت پیش‌بینی. بیشتر بیماران بعد از میانگین سه تا هفت جلسه کاهش موی دائمی دارند.

 مراقبت بعد از عمل


اگر لیزر موهای زائد انجام داده‌اید، موارد زیر ضروری است:

کیسه‌ی آب سرد یا یخ به کار گیرید تا نواحی درمان شده را بی‌حس کنید.

بعد از حذف موهای زائد، ممکن است احساس ناراحتی کمی شبیه یک سوختگی ملایم کنید. همچنین ناحیه ممکن است کمی بادکرده یا قرمز شود. کیسه‌ی آبسرد و یخ راه آسانی برای کاهش درد است. بعد از درمان لیزری فورا می‌توانید از کیسه‌ی آبسرد و یخ استفاده کنید، بنابراین قبل از وقت دکترتان، آن‌ها را در فریزر قراردهید.قبل از اینکه از کیسه استفاده کنید آن را داخل یک حوله بپیچید، مستقیم قرار دادن کیسه به روی پوست سبب سوزش بیشتر پوست می‌شود. نواحی تحت عمل را تا ده دقیقه و سه بار در روز خنک کنید تا ناراحتی از بین برود. قبل از اینکه کیسه‌ی آبسرد یا یخ را دوباره به کار گیرید، حداقل یک ساعت صبر کنید. اگر کیسه‌ی یخ را طولانی مدت بگذارید، جریان خون در آن منطقه را محدود می‌کند و روند بهبودتان را آهسته می‌کند.

برای تسکین قرمزی یا باد کردگی آلوئه‌ورا را امتحان کنید.

بیشتر افراد می‌گویند که آلوئه‌ورا کمک می‌کند تا ناراحتی پوستی کم شود و قرمزی و بادکردگی کاهش یابد. پیدا کردن  محصولات مراقبت از پوست یا محصولات ضد آفتاب در داروخانه‌ها آسان است. مطمئن شوید که ژل آلوئه‌ورا را برای نتیجه‌ی بهتر در یخچال نگه دارید.آلوئه‌ورا را مستقیما بر ناحیه‌ای که مو برداشته شده قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا جذب پوستتان شود. بعد از اینکه ژل شروع به خشک شدن کرد، می‌توانید آلوئه‌ورای اضافی را با یک پارچه‌ی مرطوب نمناک بردارید. این فرایند را دو تا سه بار در روز تکرار کنید تا درد، قرمزی و بادکردگی از بین برود.

از داروهای مسکن‌ بدون نسخه استفاده کنید

بیشتر افراد کیسه‌های یخ و آلوئه‌ورا را برای کاهش دردشان استفاده می‌کنند، ولی اگر درد ادامه پیدا کرد، داروهای مسکن بدون نسخه(OTC) می‌توانند به کار گرفته شوند.مسکن‌های OTC  را جهت‌دار استفاده کنید. باید مسکن‌ها را یک روز بعد از درمان لیزری استفاده کنید. اگر بعد از 24 ساعت درد ادامه پیدا کرد، با پزشکتان تماس بگیرید. بعد از عمل حذف موهای زائد با لیزر آسپرین توصیه نمی‌شود زیرا خون را رقیق می‌کند و ممکن است زمان خوب شدن را افزایش دهد.

ناحیه‌ی درمان شده را از نور خورشید حفظ کنید

نورخورشید ناحیه‌ی تحت درمان را خواهد سوزاند و ممکن است قرمزی و ناراحتی را بدتر کند. راحت‌ترین راه ممانعت از این قضیه این است که محل درمان شده را مستقیم در معرض نور آفتاب قرار ندهید. اگر بیرون می‌روید،محل را با لباس بپوشانید. اگر صورتتان را تحت عمل قرار دادید، کلاه بگذارید تا از تابش آفتاب جلوگیری کنید.از منابع UV مصنوعی- نظیر اطاقک‌های برنزه-  نیز باید پرهیز گردد تا پوست کاملا بهبود یابد و تمام ناراحتی، بادکردگی، و قرمزی از بین بروند.بعد از درمان لیزری برای حداقل دو هفته باید از تابش مستقیم نور آفتاب دوری کرد.یک کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. مطمئن شوید که به کرات ضدآفتاب استفاده کنید، به خصوص اگر پوست سرشار از رطوبت و عرق باشد.

از قرار دادن پوستتان در معرض منابع گرمایی بپرهیزید

درمان لیزری بوسیله‌ی استفاده از گرما انجام می‌شود تا فولیکول‌های پوست را نابود سازند. بی حفاظ گذاشتنن ناحیه‌ی درمان‌شده در معرض گرمای اضافی می‌تواند سوزش پوست را افزایش دهد. آب داغ، سونا، و اتاق‌های بخار همگی باید برای حداقل 48ساعت بعد از درمان کنار گذاشته شوند.می‌توانید نواحی درمان‌شده را بشویید. اگرچه باید آب گرم یا سرد به کار برید تاکمک کند تا  با سریع ترین روش ممکن بهبود یابد.

از ورزش کردن بپرهیزید

پزشکان توصیه می‌کنند تا از ورزش شدید حداقل تا 48 ساعت بعد از درمان بپرهیزید. بالا رفتن دمای بدن در طول ورزش هم می‌تواند ناحیه‌ی درمان شده را بسوزاند. قبل از ورزش شدید حداقل 48 ساعت صبر کنید.ورزش ملایم‌تر، نظیر راه رفتن، خوب است. فقط سعی کنید از بالا رفتن دمای بدنتان جلوگیری کنید.

ناحیه‌ی درمان شده را با یک ماده‌ی تمیز کننده‌ی ملایم پاک کنید

تمیز نگه داشتن پوستتان اهمیت دارد. باید از یک تمیزکننده‌ی ملایم، یا از تمیز کننده‌ای که برای پوست‌های حساس طراحی شده برای تمیز کردن ناحیه استفاده کنید. می‌توانید به صورت عادی حمام کنید یا دوش بگیرید، فقط مطمئن شوید که دمای آب را خنک  نگه می‌دارید.می‌توانید ناحیه‌ی درمان‌شده را یک یا دوبار در روز بعد از درمان بشویید. اگر پی‌در‌پی می‌شویید، ممکن است قرمزی یا ناراحتی را زیاد کنید. بعد از دو تا سه روز، اگر قرمزی از بین رفت، می‌توانید به برنامه‌ی پوست عادیتان برگردید.

مرطوب کننده‌ی مخصوص پوست حساس به کار برید

بعد از حذف موی زائد، پوستتان از حالت عادی حساس‌تر خواهد شد. همچنین به احتمال زیاد خشک خواهد شد، به خصوص در حالیکه بهبود می‌یابد. به کار بردن مرطوب کننده‌ی مخصوص پوست حساس برای ناحیه‌ی درمان‌شده، خشکی را بدون سوزش‌های بعدی کم می‌کند.بعد از درمان نخستین، می‌توانید مرطوب‌کننده را 2-3 بار در روز در صورت نیاز استفاده کنید. فقط مواظب باشید که آن را به آرامی به کار برید. ناحیه‌ی درمان شده را با مالیدن خیلی شدید نسوزانید. از مرطوب‌کننده‌ی غیر چرب استفاده کنید. این ماده منافذ را تمیز نگه می‌دارد و بهبودی را تسریع می‌کند.

از مواد آرایشی و محصولات پوستی زبر اجتناب کنید

اگر موهای زائد صورتتان را برداشته‌اید، نباید مواد آرایشی به کار برید چون ممکن است پوست را بسوزاند. بهتر است تا جای ممکن بعد از درمان روی صورتتان مواد کمی استفاده کنید.بعد از 24  ساعت، اگر قرمزی رفت، مواد آرایشی می‌تواند به کار گرفته شود. همچنین باید از داروهای مخصوص پوست صورت موضعی نظیر پمادهای ضد جوش بپرهیزید. بعد از 24 ساعت اگر قرمزی از بین رفت، می‌توانید شروع به استفاده‌ی دوباره از این محصولات کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."