انواع اختلالات و مشکلات واژن: درمان با لیزر مونالیزا

اختلالات واژن در زنان بیماری است که با علائمی نظیر خارش، سوزش، کم شدن ترشحات واژن، خشکی واژن و درد در طول مقاربت ( مقاربت دردناک) همراه است. موارد ذکر شده از شایع‌ترین علائم در بین زنان در سنین مختلف است که معمولا به کمبود استروژن و بیماری آتروفی واژن مرتبط می‌باشند. اختلالات دستگاه تناسلی زنان علاوه‌بر علائم موقت نظیر گرکرفتگی و تعریق شبانه دارای علائمی دیگری نیز هستند که با گذشت زمان تشدید یافته و معمولا ناشی از کمبود استروژن در طول یائسگی می‌باشند. البته لازم به ذکر است که این علائم گاهی ناشی از تغییرات فیزیولوژی، جراحی و یا ناشی از درمان موضعی سرطان نیز رخ می‌دهند. لیزر مونالیزا تاچ نوعی درمان نوین جوانسازی واژن است که با کمک روش درمانی غیرتهاجمی لیزر موجب بهبود وضعیت مخاط دیواره رحم می‌شود.

اختلالات واژن که معمولا ناشی از تغییرات فیزیولوژی مرتبط با تغییرات مخاط رحم زنان است می‌تواند کیفیت زندگی و روابط زناشویی یک زن را تحت تاثیر قرار دهد. کم شدن روابط جنسی و کاهش میل جنسی در برخی از زنان مسن از دیگر مواردی است که معمولا به دلیل کمبود هورمون تستوستورون صورت می‌گیرد. پزشکان متخصص ما در کلینیک لیزر رازی با کمک تکنولوژی جدید نظیر لیزرمونالیزا قادرند بیماری اختلالات واژن را درمان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر ویا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس بگیرید.

اختلالات واژن


در این قسمت به معرفی بیماری‌هایی می‌پردازیم که ممکن است کیفیت زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهند اما متاسفانه نادیده گرفته می‌شوند:

آتروفی واژن

آتروفی واژن بیماری است که معمولا به‌دلیل کاهش تولید هورمون استروژن و یا درنتیجه درمان برخی از سرطان‌های ژنیکولوژیک رخ می‌دهد. همانطور که قبلا اشاره کردیم کاهش تولید استروژن یکی از علائم شایع دوران یائسگی است. علائم آتروفی واژن عبارتند از: نازک شدن تدریجی ضخامت بافت‌های اپیتلیال تناسلی، مخاط واژن وفرج
تمام موارد فوق موجب کاهش ضخامت واژن و آسیب پذیری بیشتر دستگاه تناسلی در برابر تروما می‌گردد. از دست دادن سلول گلیکوژن که موجب تعادل فلور واژن می‌گردد و همچنین کاهش جریان خون اپیتلیال عواملی هستند که با ایجاد تغییرات بافت مورفولوژیکی منجربه تغییرات فیزیولوژیکی و عملکردی واژن می‌گردنند. علائم شایع آتروفی واژن عبارتند از:

  • خشکی و عدم وجود رطوبت در واژن
  • کاهش ترشحات واژن
  • افزایش سطح ph واژن به بالاتر از 5
  • کاهش لاکتوباسیل‌های واژینال و افزایش آنتاگونیسم میکروبی
  • تورم و احساس سوزش
  • خارش و افزایش موضعی فشارخون
  • سوزنک مزمن غیرمسری زنان یا ترشحات غیرطبیعی واژنال
  • حساسیت دیواره واژن به اصطکاک و استرس مکانیکی
  • کاهش ضخامت یا ریزش دیواره واژن به دلیل کاهش یا عدم تولید کلاژن

علائم مرتبط با بیماری آتروفی مخاطی واژن و قسمت پایین مجرای ادراری می‌توانند موجب اختلال در روابط جنسی و تشدید علائمی نظیر کاهش میل جنسی و عدم ارگاسم شوند. تا همین چند وقت پیش، عواملی نظیر افزایش سن و پیری ارتباط مستقیم با بیماری آتروفی واژن داشت. متاسفانه انواع معالجه‌ها و درمان‌ها جهت بهبود فیزیولوژی دستگاه تناسلی زنان و مقابله با اختلالات واژن خیلی گسترده نبودند.

واژینیت آتروفیک

کاهش تولید استروژن که معمولا با یائسگی و یا شیردهی بعد از زایمان شروع می‌شود منجربه مشکلات خطیری می‌شود که زندگی فردی و روابط زناشویی زوجین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یکی از حادترین این مشکلات بیماری به نام واژینیت آتروفیک است که ناشی از اختلال در تغذیه و آب رسانی سلول های مخاط واژن می‌باشد. این امر منجربه کاهش تدریجی مخاط واژن و فرج و درنهایت باعث نازکی، حسایت و آسیب پذیری بیشتر دستگاه تناسلی زنان می شود. خشکی واژن، سوزش و ناراحتی‌های مداوم می‌توانند ناشی از بیماری واژینیت آتروفیک باشند. متاسفانه از آن‌جایی که برخی افراد تصور می کنند که این علائم بعد از یائسگی و یا زایمان کاملا طبیعی است این موضوع را جدی نگرفته و پیگیری نمی‌کنند. امروزه به شکرانه درمان های نوین با لیزر بیماری واژینیت آتروفیک قابل پیشگیری بوده و به صورت کاملا بی خطر و بدون درد قابل درمان است.

درد در طول رابطه جنسی (مقاربت دردناک)

اختلال جنسی دسپارونیا یا همان مقاربت دردناک یکی از عوارض ثانویه بیماری واژینیت آتروفیک است. از علائم این بیماری می‌توان، نازکی، آسیب پذیری، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی و مهمتر از همه خشکی و عدم رطوبت موجود در واژن را نام برد. علائم فوق علاوه بر این‌که مقاربت را با درد توام می‌کند دارای پیامدهای منفی در روابط زناشویی است که منجربه فقدان میل جنسی و یا احساسات ناخوشایند در کنار همسر می‌گردد. درد در ناحیه پرینال که معمولا ناشی از زخم‌های اپیزیاتومی و یا انقباض غیرارادی ماهیچه‌های مهبل است ممکن است منجر به دیسپارونیا شود.
تشخیص علت درد و استفاده از درمان‌های جدید لیزری بر روی بافت امروزه یکی از موثرترین روش‌های درمان علائم اختلالات دستگاه تناسلی است.

اختلالات ادراری

بی اختیاری ادرار یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در زنان بالای 35 سال به وفور مشاهده می‌شود. اختلالات ادرار موضوعی است که می‌تواند کیفیت زندگی هر زنی را تحت تاثیر قرار ‌دهد.عوامل مختلفی نظیر: فشار (ناشی از خنده، سرفه و یا بلند کردن اجسام)، شرایط اضطراری ( ادرار غیرارادی به دلیل عدم کنترل محرک ادرار توسط مغز)، وجود فشار و مشکل انسداد ادرار با هم و رفلاکس یا به‌عبارتی پر بدون بیش از حد مثانه که موجب وارد آمدن فشار به مثانه می شود می‌توانند موجب اختلال در ادرار شوند. متاسفانه خجالت و شرم در بسیاری از افراد مانع پیگیری و درمان چنین عارضه ای می‌شود. امروزه وجود درمان‌های مدرن و کم تهاجمی کمک شایانی به رفع مشکل بی اختیاری ادرار می‌کنند.

درمان اختلالات واژن با لیزر مونالیزا


درمان جوان سازی واژن با لیزر مونالیزا نوعی روش درمانی نوین است که جهت درمان مشکلات و بیماری‌های واژینال با استفاده از لیزر CO2 صورت می‌گیرد. در این روش با فعال سازی تولید کلاژن جدید و بازسازی شرایط مخاط رحم مشکل کمبود استروژن در بافت‌های واژینال را که معمولا در طول یائسگی و یا بعد از زایمان رخ می‌دهد برطرف می‌شود. مونالیزا تاچ امروزه یکی از موثرترین روش‌های غیرجراحی و غیرفارماکولوژیک است که به منظور درمان و پیشگیری از بیماری آتروفی واژن یا عوارض ثانویه آن در طول یائسگی و یا بعد از زایمان بکار می‌رود.

مزایای لیزر مونالیزاتاچ


این روش درمانی از آن جایی که به جای رسیدگی به علائم آتروفی واژن بیشتر به تشخیص علت این بیماری می‌پردازد در مقایسه با درمان‌های فعلی دیگر مزایای قابل توجهی را دربر دارد. از مزایای درمان با لیزر مونالیزا می‌توان به تسکین طولانی مدت درد دستگاه تناسلی زنان و ارائه گزینه‌ی درمانی جدید و موثر برای افرادی که سابقا متقاضی مناسبی برای درمان‌ نبودند اشاره کرد.

روش


لیزر CO2 با کمک اسکنر ویژه، خیلی آرام به دیواره واژن نفوذ کرده وبا ایجاد زخم های بسیار کوچک و غیرقابل تشخیص موجب فرایند نئوکلاژنیس یا به‌عبارتی تولید کلاژن جدید و تنظیم مجدد و تعادل سازی اجزای مخاط واژن می‌شود. این روش درمانی که کاملا سالم و بدون درد است نه تنها موجب فعال شدن و تنظیم ساختار تخمدان می‌شود بلکه به بهبود علائم مرتبط با اختلالات ادراری (بی اختیاری خفیف ادراری ناشی از استرس و فشار) کمک شایانی می‌کند. فرایند بازسازی بافت‌های داخلی رحم معمولا هفته‌ها به طول می‌انجامد اما تحریک بلافاصله رخ داده و معمولا بیمار بعد از اولین درمان شاهد بهبودهای قابل ملاحظه خواهد بود.

نتیجه


درمان دستگاه تناسلی با لیزر مونالیزا باعث می‌شود بافت مخاطی دستگاه تناسلی تقویت و هیدراته ‌شود، بافت اپیتلیوم ضخیم تر، سفت‌تر و حالت ارتجاعی ‌یابد. با بازسازی سطح ph واژن ومحافظت از دستگاه تناسلی، خطر ابتلا به عفونت کمتر می‌شود. درمان اختلالات واژن با لیزر که درمان کاملا ساده، سریع، بدون درد،عوارض جانبی و دوره بهبود است با ترمیم خاصیت ارتجاعی بافت دستگاه تناسلی تاثیر چشمگیری در بهبود کیفیت زندگی و روابط زناشویی خواهد داشت.