پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

به‌محض خالکوبی، گلبول‌های سفید خون برای پاک کردن رنگدانه‌های تزریق شده در لایه پوستی دائما مبارزه می‌کنند. این شرایط بیان‌گر دلیل کمرنگی و محو شدن خالکوبی‌ها با گذشت زمان است، اما نه تا آن حد که تتو برای همیشه پاک شود. از آنجایی که گلبول‌های سفید خون بسیار کوچکتر از ذرات جوهر هستند و به تنهایی قادر به پاک کردن آن نمی‌باشد، از دستگاه لیزر برای از بین بردن فلز سنگین موجود در ذرات جوهر استفاده می‌شود. در اکثر موارد پاک کردن خالکوبی با لیزر فرآیندی بدون درد تلقی می‌شود و به منظور کسب بهترین نتیجه این درمان باید چندین مرتبه تکرار شود. ‌

این امکان وجود دارد که بیشتر خالکوبی‌ها را تا حد قابل توجهی پاک کرد و بسیاری از آنها را به کلی محو کرد. ممکن است سایه‌ای از تتو قبلی در ناحیه درمان شده به جا بماند که آن هم به تدریج از بین خواهد رفت. طی جلسه مشاوره رایگان در کلینیک لیزر رازی، متخصص لیزر درمانی دارای مجوز رسمی به ارزیابی خالکوبی بیمار خواهد پرداخت و اطلاعات دقیق‌تری درباره تعداد روش‌های درمانی مورد نیاز را به بیمار ارائه می‌کند. برای رزرو نوبت و یا مشاوره می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس بگیرید.

عوامل تاثیرگذار بر فرآیند پاک کردن تتو با لیزر


بسته به عوامل زیر برخی خالکوبی‌ها را می‌توان راحت‌تر از بقیه از بین برد:

 • رنگ، کیفیت، مقدار و عمق رنگدانه در پوست: در مقایسه با رنگدانه‌های سبز، نارنجی، صورتی یا آبی روشن، برخی رنگدانه‌های خاص مانند سیاه، قرمز و آبی تیره واکنش بهتری به روش لیزر درمانی می‌دهند. برای کسب نتایج مطلوب‌تر به تکنیک‌های درمانی بیشتری جهت از بین بردن رنگدانه‌های روشن‌تر نیاز است. در برخی خالکوبی‌های حرفه‌ای از جوهر به قصد ماندگارتر کردن تتو بهره گرفته می‌شود و نسبت به تاتوهای بالینی یا آماتور، پاک کردن آنها نیازمند بکارگیری روش‌های درمانی دیگری است.
 • عمر تتو: احتمال دارد پاک کردن تتوهایی که از محل اصلی‌شان جابجا شده‌اند دشوارتر باشد.
 • محل خالکوبی بر روی بدن: پاک کردن تاتو‌هایی که بر روی قسمت‌های نازک‌تر پوست خالکوبی شده باشند مانند قوزک پا یا انگشتان از پاک کردن خالکوبی بر روی نواحی ضخیم‌تر پوست مانند شکم و شانه‌ها دشوارتر هستند.

پاک کردن خالکوبی با لیزر


روش کار بدین گونه است که دستگاه لیزر نور شدیدی را به پوست وارد می‌کند و این نور برای درهم شکستن ذرات جوهر به داخل پوست نفوذ می‌کند و در نهایت تتو بدن را از بین می‌برد. فرآیند پاک کردن خالکوبی با استفاده از لیزرهای کیوسوئیچ انجام می‌گیرد. کیوسوئیچ اشاره به فرآیند بسیار سریع تولید پالس‌های کوتاه مدت (تا سرعت یک نانو ثانیه) دارد. طی چند دهه گذشته از این لیزرها در راستای پاک کردن هر چه با کیفیت‌تر خالکوبی بهره‌گیری شده است طوری که جای زخم کوچکی را باقی می‌گذارند. لیزر یاقوتی کیو سوئیچ به عنوان موثرترین روش برای از بین بردن خالکوبی‌های به رنگ آبی تیره و سیاه شناخته شده است، در حالی که لیزرهای الکساندرایت قادرند هر دو نور سبز و قرمز را تولید کنند و ازاینرو در درمان تتو با رنگدانه تیره وهمچنین رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد و نارنجی که در تتوهای جدیدتر مشاهده می‌شود، کارساز هستند.

مزایای برداشتن خالکوبی با لیزر


ممکن است فرد به دلایل متعددی تصمیم به پاک کردن تتو یا خالکوبی از روی بدن خود بگیرد. پاک کردن خالکوبی با لیزر تکنیکی برای از بین بردن همیشگی آن از روی بدن محسوب می‌شود. همچنین این تکنیکی ساده و بی‌خطر است و نتایج باور نکردنی را به همراه دارد.

نتیجه‌گیری


طی جلسه مشاوره، پچ تست یا تست حساسیت پوستی به منظور جلوگیری از هر گونه واکنش‌های نامطلوب انجام خواهد شد. علاوه بر این طی این جلسه تمامی نگرانی‌های بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد. بیمار ملزم است متخصص درمان‌گر خود را از مصرف هر گونه دارو یا محصولات بهداشتی طبیعی مطلع سازد. این مواردهای بسیار مهمی هستند و در زمان انجام تکنیک‌های درمانی از بین بردن تتو با لیزر مطابق سلیقه بیمار باید به آنها توجه داشت. ممکن است اولین جلسه درمان 2 تا 4 هفته پس از تست حساسیت پوستی تعیین شود که طی آن متخصص درباره درمان کامل پوست پیش از آغاز هر اقدامی تصمیم‌گیری خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم تمامی پرسش‌های خود را طی جلسه مشاوره مطرح کنید تا این که متخصص بتواند دغدغه‌های شما را قبل از شروع درمان برطرف کند. این موارد برای ما حائز اهمیت هستند: این که بیمار از قبل به خوبی در جریان مراحل درمانی پاک کردن خالکوبی با لیرز قرار گیرد و با فرد متخصص و کلینیک احساس راحتی کند.

مراقبت درمانی پیش از پاک کردن تتو با لیزر


لطفا نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • از برنزه کردن یا قراردادن پوست در برابر نور مستقیم آفتاب به مدت 2 تا 4 هفته پیش از درمان خودداری کنید (ازجمله استعمال محصولات برنزه کننده پوست).
 • 24 ساعت قبل از پاک کردن خالکوبی موهای ناحیه‌ای مورد نظر را اصلاح کنید.
 • 30 تا 90 دقیقه پیش از درمان از داروهای بی‌حس کننده موضعی و بدون نسخه استفاده کنید یا از دستورالعمل مصرف محصول پیروی کنید و سپس برای جلوگیری از اکسیداسیون یا کنده شدن پوست می‌توانید آن را با ورق پلاستیکی یا فیلم ساران بپوشانید. (ما کرم بی‌حس کننده موضعی مکسین لیدوکائین ر را پیشنهاد می‌کنیم که بدون نسخه در 3 سایز مناسب و با 2 درجه میزان تقویت‌کنندگی قابل دسترس هستند).
 • از استعمال محصولات حساسیت‌زا خشن مانند نرم‌کننده‌های مکانیکی یا شیمیایی بر روی محل خالکوبی پرهیز کنید.
 • تمام مواد آرایشی، لوسیون و دئودورانت را از محل خالکوبی پاک کنید.

روش درمان


در تکنیک پاک کردن تاتو بدن با لیزر از دستگاه‌های لیزر پرقدرت بهره گرفته می‌شود که قادرند پرتو عمیقی از نور را وارد پوست کنند و ذرات جوهر درون سلول‌ها را که به تتو رنگ می‌بخشند برای همیشه از بین ببرند. این پرتو از پوست بدن عبور می‌کند و ساختار رنگدانه‌های تتو را از هر رنگی که باشند، درهم می‌شکند و آنها را به ذرات ریزتر تبدیل می‌کند. سپس این ذرات تدریجا به کمک دستگاه لنفای بدن پاک می‌شوند. نهایتا تتو بسیار شبیه به فرآیند محو شدن کبودی از روی بدن، به مرور زمان از بین می‌رود.

مراقبت پس از پاک کردن خالکوبی با لیزر


لطفا به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای کاهش کوفتگی و ورم (درصورت نیاز) چندین مرتبه در روز از آیس‌ پک یا پک (کمپرس) سرما بر روی گاز پانسمان پرشکی استفاده کنید و می‌توان این عمل را از یک ساعت تا چند روز ادامه داد.
 • به منظور پیشگیری از عفونت، محل درمان را با یک پماد حاوی آنتی‌ بیوتیک مرطوب نگه دارید تا از قرمزی و حساسیت پوست کاسته شود (پس از اولین مرحله درمان با دستگاه لیرز الکترا، یک محصول رایگان پولیسبرین هم به بیمار داده می‌شود).
 • به مدت 24 ساعت از شستشوی محل موردنظر با آب گرم و صابون خودداری کنید چرا که ممکن است باعث ایجاد حساسیت و به تاخیر افتادن پروسه درمانی شود.
 • به مدت 2 تا 7 روز از انجام ورزش‌های سنگین، خوابیدن در وان آبگرم و سونا گرفتن پرهیز کنید.
 • برای 2 ماه از قرارگرفتن در معرض نورآفتاب و استفاده از کرم ضدآفتاب SPT-30 خودداری فرمایید.
 • درصورت مشاهده علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: بروز عفونت در محل درمان، مشاهده تاول عسلی رنگ، جوش‌های پوستی، و یا بیشتر شدن ناحیه قرمزرنگ؛ در صورتی که بیمار دچار ناراحتی یا خونریزی غیرطبیعی شود؛ یا درصورت مشاهده هر گونه واکنش‌های حاد مانند تب، جوش، مشکل تنفسی یا سایر عوارض.

برای پاک کردن خالکوبی با لیزر به چند جلسه درمانی نیاز است؟


بسته به تراکم تتو و کیفیت پوست هر بیمار به 6 تا 10 جلسه درمانی جهت از بین بردن خالکوبی با لیزر نیاز دارد. جلسات درمانی در فواصل زمانی 4 هفته‌ای و جداگانه انجام می‌شوند تا به پوست اجازه التیام داده شود و بدن فرآیند پاک کردن جوهر پخش شده را آغار کند. برخی متخصصان پوست برای کسب سریع‌تر نتیجه ممکن است مراحل درمانی را در هر جلسه تا 3 مرتبه و به مدت 30 دقیقه جداگانه بر روی هر خالکوبی اجرا کنند. با آن که بیمار ممکن است تصور کند زمان درمان برای او دیر می‌گذرد، اما هر جلسه درمان سریع انجام می‌شود و معمولا بین 30 ثانیه و 10 دقیقه در هر جلسه به طول می‌انجامد.

اثرات جانبی


اساسا از بین بردن تتو مستلزم ایجاد سوزش تحت کنترل با دستگاه لیزر است. بلافاصله ناحیه تحت درمان به رنگ سفید تغییر می‌کند و ممکن است این وضعیت در هر نقطه‌ای از چند دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد. اثرات جانبی کوتاه مدت عبارتند از: قرمزشدن پوست، سوزش خفیف، کوفتگی موقت و یا تاول. احتمال دارد پوست بیمار ظرف 12 تا 72 ساعت برآمده یا پوسته پوسته شود و شاید این وضعیت به مدت یک یا دو هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. بعد از دلمه بستن زخم احتمالا پوست بیمار به رنگ صورتی تغییر کند و یا کم رنک شود. محو شدن رنگدانه پوستی در ناحیه تحت درمان امری طبیعی اما معمولا موقتی است. متخصص برخی اطلاعات درخصوص اثرات جانبی را با بیمار درمیان می‌گذارد و قبل از تعیین وقت برای پاک کردن تتو با لیزر، دستورالعمل‌های مراقبتی قبل و پس از درمان را به بیمار ارائه می‌کند.